avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate manutmu

Activitate manutmu

trebuie sa-si duca mobila.. ca il vreau fara mobila.. e mai ciudat sa mute mobila de 2 ori ..

Ionut.ion a scris:

Sau sa închiriază dumnealui un apartament in astea doua luni, pana termina casa...

e mia greu pentru ca persoana respectiva are nevoie de bani ca sa-si termine casa..

Ionut.ion a scris:

Buna ziua!
Eu as astepta aceste doua luni si nu as vira banii pana nu elibereaza apartamentul, se pot schimba multe in doua luni si sa nu ajungeti la evacuare prin executor...
Si, dupa vanzare, puteti incheia si polita de asigurare pe numele dvs., ca proprietar..

m-am gandit si la varianta asta insa daca se intampla ceva pe mine ma afecteaza nu pe ei.. ei pot face orice in astea 2 luni in apt. ?!
Urmeaza sa cumpar un apartament cu banii cash insa vanzatorul are nevoie de 2 luni ca sa se mute - ceea ce e ok pt mine - o sa vina in contract trecuta data la care trebuie sa predea imobilul.
Ce ma nelinistete pe mine e urmatorul aspect: daca cumva in perioada asta de 2 luni se intampla un incendiu, sau cineva sparge apartamentul, sau chiar ei insceneaza o spargere si duc tot din apartament - eu cum sunt acoperit in acest sens? Nu au asigurare pe apartament - caci citez din cele spuse de vanzator: 'oricum il vand'.
Se poate specifica in contract ca in cazul in care nu preda apartamentul cum este un momentul vanzarii - contractul sa se anuleze si sa-mi vireze inapoi banii ? Dar cum pot dovedi cum era apartamentul in momentul vanzarii ?
Ce ar trebui sa fie trecut in contract ca sa fiu acoperit ?
Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
tocmai ce am vorbit la notar si mi-a zis ca se poate 10mii cash si restul transfer bancar. vanzatorul ii vrea cash ca sa nu mai ii ia lui comision pe urma de retragere.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va rog frumos ca sa inteleg: nu pot sa procedez asa: echivalentul a 50.000 RON cash in EUR si restul prin transfer bancar din contul meu in EUR in contul lui in EUR?
Plata asa inseamna fragmentarea unei tranzactii care e ilegal ?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am sa mai discut azi cu vanzatorul insa sigur o sa vrea pe cat posibil si bani cash..
La banca (BT) am fost. Eu am deja cont deshis in EURO la ei si mi-au spus ca prima data trebuie sa fac o cumparare EUR din contul meu in RON in contul meu in EUR (pot face asta si din internet banking insa la sume asa mari se poate negocia cursul in sucursale - acel negociat nu e de fapt un negociat ci iti dau ei un curs mai mic decat cel afisat). Dupa aia doar pot sa scot banii in euro cash sau sa fac transfer in alt cont in euro.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru raspuns.
Ca solutie atunci am asa: sa convertesc suma mea din RON in EURO, sa scot cash 10 mii EURO (~ 50.000 lei) si restul sa ii transfer in contul ei deschis in EURO.
Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau atatia bani cash? Eu ies in pierdere mare caci trebuie prima data sa-i schimb in EURO si pe urma imi ia si comision banca cand ii scot cash... Ambele parti sunt persoane fizice.
Mai as avea o intrebare: pt. certificatul nou de nastere de tip international mai trebuie si apostila pe el sau e eliberat direct cu ea? Daca trebuie, de unde o obtin? Multumesc.