Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere in sistem international
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere in sistem international

Buna ziua,

As dori sa aflu mai multe detalii despre Certificatul de nastere in sistem international, si anume:

1. Cand ai nevoie de un astfel de certificat in strainatate ?

2. Am inteles ca e nevoie de urmatoarele (gasit pe un alt forum):
- completarea unui formular
- copie dupa cartea de identitate
- predarea certificatului vechi
- o taxa
Gasesc online acel formular sau e doar o cerere simpla ?

Multumesc
nu exista inca obligativitatea preschimbarii certificatelor de nastere, acest lucru se poate solicita oricand si presupune exact ce ati precizat la punctul 2
1. cand te prezinti la autoritati este necesar certificatul international tip nou apostilat, ori extras multilingv.
2.informatia este corecta. Aveti nevoie si de actul original. Taxa nu se mai percepe doar daca ati avut mai multe certificate pierdute(amenda intre 100-200 lei).
Mai as avea o intrebare: pt. certificatul nou de nastere de tip international mai trebuie si apostila pe el sau e eliberat direct cu ea? Daca trebuie, de unde o obtin? Multumesc.
Nu se elibereaza cu apostila dar daca aveti nevoie de el intr-una din tarile din lista de aici
[ link extern ]
puteti cere si un extras multilingv dupa certificatul de nastere, acela nu trebuie apostilat.