avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere in sistem international
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere in sistem international

Buna ziua,

As dori sa aflu mai multe detalii despre Certificatul de nastere in sistem international, si anume:

1. Cand ai nevoie de un astfel de certificat in strainatate ?

2. Am inteles ca e nevoie de urmatoarele (gasit pe un alt forum):
- completarea unui formular
- copie dupa cartea de identitate
- predarea certificatului vechi
- o taxa
Gasesc online acel formular sau e doar o cerere simpla ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 09:02, 31 Octombrie 2016
nu exista inca obligativitatea preschimbarii certificatelor de nastere, acest lucru se poate solicita oricand si presupune exact ce ati precizat la punctul 2
1. cand te prezinti la autoritati este necesar certificatul international tip nou apostilat, ori extras multilingv.
2.informatia este corecta. Aveti nevoie si de actul original. Taxa nu se mai percepe doar daca ati avut mai multe certificate pierdute(amenda intre 100-200 lei).
Mai as avea o intrebare: pt. certificatul nou de nastere de tip international mai trebuie si apostila pe el sau e eliberat direct cu ea? Daca trebuie, de unde o obtin? Multumesc.
Nu se elibereaza cu apostila dar daca aveti nevoie de el intr-una din tarile din lista de aici
[ link extern ]
puteti cere si un extras multilingv dupa certificatul de nastere, acela nu trebuie apostilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apostila, traducere si legalizare certificat nastere Ciobanu Ana Maria Ciobanu Ana Maria As vrea sa va intreb daca mai este valabila apostila traducetea si legalizarea din 2005 unui certificat nastere astazi 2016-2017. Multumesc! (vezi toată discuția)
Certificat de nastere pentru casatorie andutza12 andutza12 Buna seara. M am casatorit de curand cu un spaniol si cand trebuia sa ne faca cartea de familie le am zis ca e gresit numele ....a fost o confuzie din partea ... (vezi toată discuția)
Preschimbare certificat de nastere adrian ioan adrian ioan buna seara,as dori sa stiu ce acte am nevoie ptr. preschimbare certificat de nastere (vezi toată discuția)