avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate loredanatenea

Activitate loredanatenea

Buna ziua tuturor
Va intreb daca voua vi s-a mai intamplat asa ceva: dupa depunerea catorva declaratii 318 intr-un weekend, am constatat ca ele nu au fost transmise catre statul de rambursare, ci au ramas undeva suspendate in serverul ANAFului. Au trecut deja doua saptamani si 5 mailuri catre administratorul portalului ANAF si nu am primit nici un raspuns, macar sa stiu daca lucreaza sa rezolve problema.
Voua vi s-a intamplat vreodata asta? Cum s-a rezolvat? Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
Răspuns la discuția ANAF rambursare TVA extern
Am reusit, in sfarsit, sa depun declaratia. Desi nu are nici o explicatie logica, eroarea continua sa imi apara, insa logandu-ma pe portal, la istoricul declaratiilor apare si declaratia mea. Tot ce pot sa iti spun este sa verifici foarte bine datele (eu scrisesem la o factura 20/03 in loc de 20.03) si sa te uiti in istoric pe portal. Ceea ce am observat este ca mi-o incarca pe portal tocmai cand primesc eroare ca nu se poate conecta la server. In concluzie, multa bafta si rabdare! Pana la urma vei reusi sa o depui.
Răspuns la discuția ANAF rambursare TVA extern
Sa speram! In ultimul mail mi-au zis ca "primesc eroare inainte de conectare la server" si ca nici de data asta nu le-a ajuns declaratia. Sincer, nu inteleg nimic. Sunt sigura ca au mai intalnit problema asta, dar nu pricep de ce le ia atat de mult sa gaseasca solutia.
Buna seara!

A intalnit cineva eroarea "EROARE !!!
Procesul de validare al certificatului a generat o eroare.
Transmiteti un email la adresa admin.portal@mfinante.ro in vederea identificarii erorii!" ? Sunt doua saptamani si 10 mailuri de cand incerc sa depun declaratia 318. A inceput sa devina frustrant, mai ales ca raspunsul primit de la ANAF este de fiecare data la fel: va rugam sa ne trimiteti data, ora si minutul la care ati depus declaratia si declaratia semnata insotita de mesajul de eroare, pentru a putea identifica eroarea. Ati intalnit aceasta situatie? Daca da, va rog frumos, spuneti-mi si mie cum ati rezolvat-o. Mentionez ca am instalat si reinstalat lantul de incredere de foarte multe ori si ca am incercat cu toate variantele de Adobe posibile. Va multumesc anticipat.
Buna ziua! Incercand sa depunem declaratia 318, intalnim eroarea "Starea: Fisierul depus nu este un document valid - Fisier completat eronat sau fisier alterat. Campul 'CIF' <cif> este nul". Dupa multe dureri de cap, nu reusim nici cum sa ii dam de cap. A intalnit cineva problema asta? Daca da, va rog frumos, spuneti-mi si mie cum ati rezolvat-o.
Exista vreun plafon pentru sumele de pe bonurile fiscale? Atunci cand completam declaratia 318 si atasam bonurile scanate, exista vreo limitare referitoare la suma? Pentru ca am citit in Directiva, articolul 10, unde scria statul membru poate cere solicitantului copie a facturii in cazul in care cuantumul este de cel putin 1000 de euro. Inteleg ca la combustibil plafonul este de 250 euro, insa pentru celelalte? Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
Imi poate spune si mie cineva ce acte imi trebuie pentru a deschide un loc de joaca pentru copii cu bouncere, casute, loc de organizat zile de nastere. Va rog mult de tot! Multumesc!
Răspuns la discuția Cadastru si intabulare
Am si eu un caz asemanator. Bunica mea a decedat, s-a facut succesiunea, dar nu si iesirea din indiviziune. Unchiul si mama mea mi-au lasat in administrare un teren extravilan de 3300m. Cu timpul, vecinii s-au bagat din ambele parti si acum, dupa niste masuratori aproximative au mai ramas decat 2000m. Va rog, daca imi puteti spune, cum pot sa recuperez terenul pierdut si daca il pot cumpara. Pana acum, expertii cadastrali mi-au spus ca nu este convenabil sa cumpar acest teren pentru ca trebuie sa intocmesc schita cadastru pentru intreaga tarla, nu doar pentru parcela aflata in administrare, costurile fiind exagerat de mari. M-as multumi daca as reusi delimitarea intregului teren. Ce-i drept eu platesc impozit la Primarie pentru 3300, si nu pentru 2000 si mi se pare anormal ca vecinii sa se foloseasca abuziv de acest teren. Va multumesc!