avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate bendis2

Activitate bendis2

Buna Nante,
daca mai ai subiecte de la examenul de traducator lb engleza, te rog trimite-mi si mie cand ai timp, pe adresa bendis2@hotmail.com

Multumesc!


nante a scris:

Eu am dat examen la lb.engleza pentru texte tehnice. Din cauza a 2 cuvinte care nu erau in dictionar si a altor doua cu sens ambiguu, am obtinut nota 6,7. Nota de trecere este 7, asa ca nu am promovat examenul. Culmea este ca fac traduceri de texte tehnice de cca.30 ani si nu am avut rateuri. In plus, la examen te lasa sa ai doar dictionare tiparite nu si cele electronice, care sunt mult mai complexe. Dece este nevoie de un astfel de atestat? Pentru ca firmele de traduceri sau chiar clientii se orienteaza in a alege traducatori doar cu atestat. Sunt putin clientii care nu sunt interesati de existenta unui atestat de traducator.

Buna Nante,
daca mai ai subiecte de la examenul de traducator lb engleza, te rog trimite-mi si mie cand ai timp, pe adresa bendis2@hotmail.com

Multumesc!
Mentionez ca nu doresc sa infiintez PFA, ci SRL.

bendis2 a scris:

SRL cu obiect principal de activitate
8559 Alte forme de invatamant n.c.a. - cursuri de lb straine
si obiect secundar 7430 Activitati de traducere scrisa si orala (interpreti).
Pot infiinta SRL cu aceste coduri CAEN daca nu sunt traducator autorizat? Am nevoie de autorizatii/avize speciale de la primarie, alte institutii?

SRL cu obiect principal de activitate
8559 Alte forme de invatamant n.c.a. - cursuri de lb straine
si obiect secundar 7430 Activitati de traducere scrisa si orala (interpreti).
Pot infiinta SRL cu aceste coduri CAEN daca nu sunt traducator autorizat? Am nevoie de autorizatii/avize speciale de la primarie, alte institutii?
Răspuns la discuția Cartea tehnica a unui imobil
Caz similar, bloc nou, cu putini locatari care locuiesc efectiv, constructorul mai are lucrari de finisat in bloc si in fata blocului (asfaltat trotuar) si refuza constatnt sa le finalizeze.

Intrebarea este: Daca nu ne-am constituit inca in asociatie de proprietari (doar 5 coproprietari din bloc locuiesc efectiv - nu suntem nici jumatate din total) Primaria are obligatia sa ne elibereze o copie a cartii tehnice de imobil direct noua coproprietarilor? Nu stim de unde sa incepem...

Multumesc anticipat!
Da, a facut plangere prealabila la politia locala. Si a primit "verbal" numele de fam. ale faptuitorilor, precum si nr de dosar. Speram sa se termine cum trebuie acest dosar, adica asa cum spune legea...

Multumesc pt mesaj si o zi buna.
Va multumesc pt mesaje.
O saptamana buna tuturor :)
Da, si-a scos certificat medico-legal, a depus plangerea prealabila la politie si i s-a comunicat numele de familie al faptuitorilor pt a-i putea indica in plangere, precum si nr de dosar penal (?) cazul aflandu-se in faza de cercetare.
Stiti cumva daca exista un portal electronic asemanator celor pr dosarele aflare in stare de judecata pt a putea urmari in ce faza este dosarul inceput de politie?

Multumesc din nou.
Buna ziua
Am o ruda care a fost lovita in plina zi, in plina strada, de doi agenti de paza care apoi, dupa ce politia a fost chemata la fata locului, au fost identificati de agentul de politie. Acesta i-a spus victimei ca nu ii poate dezvalui identitatea faptuitorilor (persoanelor care l-au lovit) pentru ca acestea ar fi protejate de nu-stiu-ce lege. Ruda mea a fost chemata la politia locala pt a depune plangere etc. dar i s-a refuzat in continuare dezvaluirea identitatii atacatorilor, care si ei au fost la politie pt declaratii detaliate.
Intrebarea mea este- cum sa depuna victima plangere prealabila daca i se ascunde identitatea faptuitorilor ?? Ce drepturi poate invoca politiei pt a obtine aceste date? Sau ce sa faca mai departe? De ce sunt protejati infractorii si nu victimele??

Va rog ajutati-ma.
multumesc.
Buna

Am intrat si eu in subiect... si as avea nevoie de subiectele pe juridic la engleza/romana , romana/engleza, daca se poate.

Adresa mea: bendis2@hotmail.com

Multumesc anticipat
Bendis