avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate sonia2

Activitate sonia2

Va multumesc mult,an binecuvantat sa aveti !!!

Buna ziua,mai intai urez tuturor un an 2022 plin de sanatate si impliniri.
As dori sa imi spuneti daca in pensie anticipata poti obtine venituri din dividende,2020,2021,2022.
Multumesc mult.
Buna seara.As dori sa stiu calculul bazei pebtru plata concediu medical cand ultimele 4 luni(anterioare) au fost lucrate si restul concediu ingrijire copil.Multumesc,seara placuta tututror.
As dori sa imi spuneti care dintre: SRL nou infiintat;SRL-D;Intr.Indiv.sau PFA pot beneficia de ajutoare de minimis.Multumesc.
Multumesc mult.
Buna seara,as dori sa stiu daca se pot achita dividende la luna iulie 2013,din profitul inregistrat in perioada ian.-iunie 2013.Multumesc,odihna placuta tuturor.
Răspuns la discuția Este legal?
asa am gandit si eu.Multumesc mult.
Discuție Este legal?
Va rog sa imi spuneti,daca asociatii cumpara bunuri(mobilier,reparatii)pentru locuinta proprietate personala,in valoare de 25.000-30.000 lei,cu factura emisa pe SRL,dar se vor contabiliza pe cheltuieli nedeductibil fiscal este in regula?Va multumesc,o seara placuta.:oops:
Va rog sa ma ajutati pentru ca nu pot lua decizia corecta:asociat si administrator SRL se muta din locuinta actuala,unde era declarat si sediul societatii,in alta locatie,unde va fi declarat noul sediu al societatii.In aceasta locatie,o incapere trebuie reorganizata si amenajata(tamplarie PVC,termopan,parchet,etc) pentru a putea functiona ca birou,fiind utilizata exclusiv pentru nevoile firmei.Administratorul are doar contract de comodat,nu de inchiriere cu firma.Cheltuielile de amenajare le contabilizez:471=401 sau 404? si apoi amortizare lunara pe durata contractului SAU 231=404
212=231
6811=2812.
TVA-ul este deductibil?
2. Pentru ca proprietarul nu dispune de intreaga suma necesara pentru finalizarea lucrarilor(cele care privesc persoana fizica)poate cumpara materiale,usi,mobilier,instalatii sanitare, pe firma,pentru a le putea achita(25-30.000 lei) si apoi contabiliza pe cheltuieli nedeductibile fiscal?Va multumesc mult.:oops:
Odihna placuta tuturor,atat cat a mai ramas.Doresc parerea Dvs.avizata,ca sa vad daca am lucrat corect sau nu: Sot si sotie asociati si unul administrator ai unui srl,cu sediul la locuinta lor proprietate personala.Acum se muta din aceasta locatie in alta,care va fi si noul sediu al societatii, cumparata pe persoana fizica,in stadiu de semifinisat.Deoarece terminarea lucrarilor mai implica niste cheltuieli,mai mari,se poate ca o valoare de 20.000-30.000 lei sa fie facturi pe firma si contabilizate ca nedeductibil fiscal?V amultumesc.:oops: