avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Activitate mosmanul

Activitate mosmanul

Discuție Deplasare
In aceasta perioda, desfasor activitati la o distanta de 600 km de localitatea unde se afla sediul social al firmei.
Doresc sa stiu daca pe timpul deplasarii, angajatii beneficiaza de diurna, sunt pontati pe durata deplasarii sau se aplica ambele situatii?
Multumesc!
Discuție Taxa timbru
Care este taxa de timbru pentru o somatie de plata?
Dar pentru a cere osuma de bani care face obiectul unei cesiuni de creanta care este cuantumul taxei de timbru ?
Multumesc!
Buna ziua!
Am fost administr. si asociat cu 40% la u SRL.
Cu trei ani in urma au inceput divergentele cu ceilalti doi actionari,totul culminanad cu restrictionarea accesului la sediul firmei, de catre o alta la care unul dintre actionari este la randul sau actionar.
In acest timp, pana la restrictionarea de care aminteam, am convocat la sedinte AGA, dovedite cu conf. de primire, pe ceilalti 2 actionari, pentru a rezolva situatia societatii, convocari la care ei nu s-au prezentat.
Am apelat inclusiv la un mediator.
La ultima sedinta AGA, ceilatti 2 actionari au solicitat intrarea in insolventa, lucru cucare nu am fost de aceord solicitand demersuri pentru recuperarea creantelor, cea mai mare parte fiind la o soc. la care CEO este chiar tatal unuia dintre actionari.
Am cerut in cele din urma insolventa, numindu-se un lichidator pe care asociatii folosindu-se de pozitia pe care o au in judetul respectiv l-au schimbat, dupa care a fost sch. si cel de-al doilea.
Acest al treilea lichidator a inceput hartuirea mea, incercand prin toate caile sa atraga raspunderea mea,chemandu-ma in judecata pentru anularea unor facturi si urmarand doar recuperarea debitelor de la o singura firma, la care am devenit act. dupa incheierea rap. comerciale dintre ele;desi in rap. primului lichid se specifica clar motivele declinului financiar al soc, respectiv blocarea accesului, neplata datoriilor dde catre soc. la care tatal actionarului este CEO etc.
Cum ma pot apara de aceste abuzuri si daca pot chema in instanta, la care ?,lichidatorul pentru abuz.


Am fost administratorul statutar al unei societati, functie din care am demisionat, pentru care s-a inceput procedura de insolventa.
Lichidatorul ( cel de-al treilea) numit in urma unor malversatiuni a celorlalti asociati are un comportament abuziv fata de persoana mea, toate notificarile pe care le-am primit de la el se termina cu avertizarea ca in cazul nerespectarii solicitarilor sunt pasibil de pedeapsa cu inchisoarea.
Orice tentativa de a purta un dialog se loveste de atitudinea ostila a acestuia.
Am primit de curand o instiintare prin posta ca am fost numit administrator special, fara a fi prezent la sedinta si fara a fi consultat in aceasta privinta.
Intrebarea mea este daca pot actiona in vreun fel la aceasta numire, cu care nu sunt de acord si pentru care starea mea de sanatate dovedita cu documente medicale pace imposibila acceptarea acestei functii.
Am incheiat contracte cu angajatii care cuprind clauza de neconcurenta, evidentiata prin plata unei indemnizatii lunare.
Cum pot obliga angajatul care demisioneaza si incheie un contract de munca cu o firma care desfasoara aceeasi activitate cu a mea sa returneze indemnizatia primita.
Discuție votul la SRL

conf. art.128 Lg 31/1990 votul in adunarea actionarilor nu poate fi cedat;se poate vota prin delegare sau reprezentare?