Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deplasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deplasare

In aceasta perioda, desfasor activitati la o distanta de 600 km de localitatea unde se afla sediul social al firmei.
Doresc sa stiu daca pe timpul deplasarii, angajatii beneficiaza de diurna, sunt pontati pe durata deplasarii sau se aplica ambele situatii?
Multumesc!
Conform art.44 alin.2 C.mun., salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Pe durata delegării, salariatul îşi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă.
mosmanul a scris:

Doresc sa stiu daca pe timpul deplasarii, angajatii beneficiaza de diurna, sunt pontati pe durata deplasarii sau se aplica ambele situatii?
Multumesc!

In perioada delegarii beneficiati de drepturile enuntate mai sus, si veti fi incontinuare angajatul societatii. Pontajul il va intocmi societatea la care sunteti angajat.