avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate nixnix

Activitate nixnix

buna seara,in cazul in care ai de platit o pensie de intretinere in cuantum de 750 lei,stabilita in mai 2021 dar intre timp veniturile lunare s-au diminuat la suma de 2500 lei,ce se poate face in caz?
Buna seara,pensia alimentara se stabileste din venitul net, bonusurile se iau in calcul ,tin sa precizez ca acele bonusuri nu sunt lunare

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția recuperare creanta de catre kruk
va multumesc frumos!
Buna ziua
am fost sunata de catre cei de la kruk cum ca au re recuperat o creanta de la mine ptr neplata unui ab orange din 2012 ,eu stiu ca am anuntat telefonic pe cei de la orange cum ca voi pleca din tara si nu pot plati ultima luna de ab ,acum ma trezesc cu o datorie de 210 plus 780 lei taxa de reziliere ,am fost la orangfe sa mi achit aceea ultima luna dar ac spun ca nu mai pot incasa fiindca dosarul a fost dat catre kruk ,ce pot face in ac caz ,imi este frica sa nu imi puna poprire pe cont
Buna ziua ,am o problema cu cei de la rds ,in aprilie am achizitionat un telefon mobil cu plata in rate la un abonament rds,telefonul sa dovedit a fi nefunctional ,dupa patru servisari ,mi sa dat un alt telefon ,care are aceleasi probleme ca si primul ,adica ,touch care nu functioneaza la fel tot timpul ,telefonul se inchide in timpul convorbirii,intrebarea este urmatoarea ,cum pot sa nu mai platesc rate ptr ac tel ,nu mai doresc sa am acest telefon , doresc rezilierea contractului cu privire la acest telefon ,m am saturat de aceasta situatie in cond in care imi platesc facturile fata de acesta firma ,am mers intr un sediu rds si le am explicat sit dar au ridicat din umerii si mi au ras in nas
buna ziua
doresc sa primesc decizia de la judecatorie intr un caz de marire a pens alimentare ,in cutia postala pe care o detin la un oficiu postal ,este posibil acest lucru?mentionez ca nu locuiesc in aceiasi localitate ,unde se desf ac process
buna seara
am o intrebare
am fost administrator la o firma ce a intrat in faliment ,in calitate de administrator daca imi transfer bunurile personale ,aaici vb de casa ,conturi si masina ,sotiei mele sau fiului meu ,acestea imi vor fi afectate in eventualitatea unui proces de recuperare credite
buna seara
poate ca o firma sa intre in insolventa daca mai are un angajat .patronul la care lucrez spune ca nu imi da salariu pt ca oricum va cere insolventa .
buna seara
am o intrebare privind un salariu restant ,mentionez ca pana la data de 27 decembrie am fost angajata la o firma care acum a intrat in procedura de insolventa ,intrebarea mea este urmatoarea ,cum imi pot recupera salariul aferent luni decembrie ,am disc cu directorul firmei care a spus ca firma nu are banii sa imi plateasca salariul.contractul meu de munca nu este inchis ,iar eu pe data de 20 ma voi angaja in alta parte,cum imi afecteaza ac lucru angajarea
Răspuns la discuția demisie
eu la data de 15 ianuarie ma voi angaja la o alta firma ,azi am primit tel in care ma amenintau ca daca nu mi dau demisia de la magazinul unde am lucrat ,noi angajatori nu ma vor angaja ,dar daca imi semnez demisia sunt sigura ca ei nu imi vor da salariu
este posibil oare sa nu ma pot angaja decat daca imi dau demisia de la fostul loc de munca ,am cerut sa se inceteze activitate cu acordul ambelor parti dar fosti angajatori nu doresc ac lucru ,ce pot face in acest caz