avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Diana ionela Timoscov

Activitate Diana ionela Timoscov

Anul trecut in mai am depus o declaratie pentru un pfa bifand casuta cu optiune plata sanatate.Ulterior in septembrie am depus rectificativa pentru a elimina plata sanatatii , acest lucru facandu-l dupa ce m-am sfatuit cu cei de la anaf.Anul acesta primesc instiintare ca este da plata la sanatate suma de 1368 ron .De ce nu s-a luat in considerare rectificativa?As avea nevoie de un raspuns urgent
v rog sa imi dati informatii despre Metoda participarii prin cota utilizata in diagnosticul economic- financiar.Multumesc
O firma doreste sa angajeze muncitori indieni.
Care sunt pasii de urmat pentru acest lucru?
Un ONG primeste fonduri de la Ambasada Americana pentru initierea unor cursuri de limba engleza.Cum se inregistreaza aceasta suma in contabilitate si ce inregistrari trebuie efectuate.Exista personal angajat si cheltuieli cu transportul , masa, cheltuieili birotica
Valoarea marfii casate la o intreprindere individuala care tine contabil;itatea in partida simpla se inregistreaza in registrul de incasari si plati
Un ONG este actionarul principal al unui SRL .ONG vireaza sume da bani prin banca drept alimentare cont in contul SRL. Cum inregistrez in contabilitate acest transfer?
Răspuns la discuția Firma neplatitoare de TVA
ESTE PLATITOARE DE TVA FIRMA DIN TURCIA
Un ONG primeste donatii ( alimente, dulciuri). Aceste produse pot fi comercializate in scopul obtinerii de venituri?
Răspuns la discuția Firma neplatitoare de TVA
este platitoare de tva firma din turcia
Buna ziua.o firma neplatitoare de TVA ca urmare a deciziei ANAF achizitioneaza din Turcia autocare spre a le aduce la vanzare in Romania.Firma din Turcia este platitoare de TVA. Cum procedeaza firma in Romania intrucat in Turcia i-a fost emisa factura cu TVA