avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate stefanmilitaru

Activitate stefanmilitaru

In urma deschiderii magazinului,cu codurile caen mentionate, am avut o ~vizita~ a unei persoane (Relatia cuiva de la DSV),care a pretins ca pentru magazin este nevoie de autorizare sanitar veterinara.
Toate bune, dar persoana respectiva, m-a informat (gresit, cred eu) ca pentru a-mi elibera autorizarea, DSV, imi cere incheierea unui contract cu cineva care sa imi elaboreze HACCP...S-a oferit sa ma ajute contra cost...700 lei.
Dupa o luna ma suna si imi spune ca mai este nevoie si de un curs pe care trebuie sa il fac si eu si vanzatoarea, dar ma poate scapa si de acest curs cu inca 750 lei, in schimbul unui contract cu aceasi firma care a elaborat si HACCP.

Din acest motiv sunt interesat, in primul rand daca aveam obligatia de a solicita autorizarea sanitar veterinara, si in al doilea rand care erau documentele necesare eliberarii acestei autorizatii.
Va multumesc!
Buna ziua,
Am deschis un magazin cu urmatoarele clase CAEN:

-4711-Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun
-4721-Comert cu amanuntul al fructelor si legumelor proaspete, in magazine specializate
-4724-Comert cu amanuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase, in magazine specializate
-4729-Comert cu amanuntul al altor produse alimentare, in magazine specializate

Daca este nevoie de Autorizare Sanitar Veterinara (pe langa declaratia depusa la ONRC), pentru care din clasele mentionate este nevoie?

Va multumesc, anticipat!
Multumiri si respectele mele in continuare.
Stefan M.
Multumesc foarte mult. Cand o sa se termine CFP voi face si incetare suspendare si modificare salar si voi transmite o data pentru ambele.
Acum salariul care s-a modificat a fost doar minimul?
Mai am doi angajati la 720 lei, nu avem contract colectiv si in CIM este specificat salariul de 720. Pentru ei se modifica ceva?
Va multumim pentru ajutor.
Stefan M.
Buna seara,
Am incercat sa modific salariul unuia din angajati, dar el este in concediu fara plata pana in data de 17 ian. 2012. Cand intru in aplicatie la contracte, modificare, imi apar numai salariatii cu contractele active, nu si cei in CFP. Ce fac in acest caz, probabil salariul lui il voi putea modifica numai cand se termina CFP, si nu mai pot transmite in termen.
Va multumesc si apreciez ajutorul pe care ni-l acordati.
Stefan Militaru!
La multi ani!
Multumesc mult, mai ales gi_jane2, intradevar este minor dar cu varsta peste 14 ani deci are CI.
Deci la vama trebuie sa prezinte:
-CI, ambii frati
-Extras cazier judiciar pentru major
-Acordul pentru iesirea din tara a minorului.
Multumesc si pentru link la documente si baza legala.
Respect.
Buna ziua,

Avem un caz si nu avem o solutie.

-2 Parinti in Italia

-2 copii in Romania, Hunedoara, Lupeni

Unul din copii este minor (15 ani)si celalalt major (19 ani). Dorim sa stim ce este nevoie pentru plecarea copiilor 14 zile din Romania in Italia.

1. Este nevoie de pasaport pentru minor?

2. Se poate trimite un act semnat de parinti in Italia prin care numeste titular pe copilul cel mare, pentru cel minor, pe care sa il traduca si sa il prezinte la vama?

Sau ce solutie este sa ajunga copii de sarbatori in Italia, tinand cont de situatia prezentata.

Va rog sa ne comunicati si baza legala.

Multumim!


Răspuns la discuția data suspendare cim in revisal 5
Eu cred ca incetarea suspendarii este data la care angajatul isi reia activitatea, respectiv prima zi de lucru.
De ce?
Pentru ca daca se face suspendare pentru o singura zi programul nu permite in aceasi zi sa se faca si incetarea, deci se suspenda din data in care angajatul lipseste pana in prima zi de munca inclusiv.
Este o parere....
Problema cu CCC este urmatoarea:
Aproximativ,la inceputul lunii martie 2011 se implinesc 9 luni.
Martie 2010-angajata dar a avut 7 zile de CFP
Aprilie 2010-angajata luna intreaga
Mai-Octombrie 2010-Somaj
Noe 2010-Martie 2011- Probabil o sa fie angajata, ramane de vazut

Problema este acele 7 zile de CFP, din luna martie 2010. in rest nu cred ca ar fi problema.

Multumesc mult,
Stefan.

Va rog daca imi poate raspunde cineva sa imi spuna si articolul legistativ.
Multumesc