avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate animarsrl

Activitate animarsrl

Buna ziua!
Poate o persoana sa aiba contract individual de munca de 8 ore cu o primarie si contract de prestari servicii cu Primaria respectiva in acelasi timp?
Se poate modifica functia unui salariat cu contract de munca al unei institutii publice din ingrijitor in casier?
Stie cineva cum se procedeaza pentru acordarea sporului pentru conditii periculoase sau vatamatoare de pana la 15% pentru asistentii personali ai persoanelor cu handicap grav, in baza H.G.nr.153/2018?
De unde se da numar de inregistrare la fisa postului unui functionar public?
este personal contractual
Buna ziua!
Intr-o institutie publica avem un salariat venit prin detasare de la alta institutie publica.
Salariatul detasat se afla in concediu medical pentru o perioada indelungata. Decizia de suspendare a contractului pe motiv de incapacitate temporara de munca se da de catre institutia unde este detasat salariatul sau de catre institutia de la care a fost detasat?
Intr-o institutie publica au incetat contractele de munca a doi salariati la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si stagiu de cotizare. Intrebarea este> ...un pensionar limita de varsta femeie, respectiv barbat peste 65 de ani - poate ocupa o functie contractuala intr-o institutie publica. Pentru cat timp?
Buna ziua,
conform prevederilor art. 18 alin.(1) si (2) din Legea cadru nr.153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, ordonatorii de credite acorda obligatoriu, lunar indemnizatii de hrana .
Indemnizatiile de hrana se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat in luna anterioara.
Adica, indemnizatia de hrana aferenta lunii ianuarie 2019, care se va plati in luna februarie 2019, se acorda conform timpului efectiv lucrat in luna decembrie 2018?,
Buna ziua,
Intr-o institutie publica locala exista un functionar public,care a formulat cerere pentru a fi mentinut in functia publica dupa pensionare limita de varsta la indeplinirea cumulativa a celor doua conditii varsta standard si stagiul minim de cotizare. Potrivit art.98 alin.(3) din Legea nr.188/1999 privind Statutul functionarilor publici, r2 cu modificarile si completarile ulterioare, functionarul public poate fi mentinut in functia publica detinuta maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu. Intrebarea mea este; in acest timp de 3 ani functionarul public cumuleaza pensia cu salariul sau nu si depune dosarul de pensionare decat dupa ce trec cei 3 ani in care el mai poate fi mentinut in functie? Dupa ce trec cei trei ani, raportul de serviciu inceteaza de drept in baza art.98 alin.1 lit.d?
Infarctul nu s-a produs la locul de munca. Am avut niste probleme in familie....mi a decedat un membru din familie...si intr-o sambata seara am suferit acel infarct. La angajare am facut controlul de medicina muncii si nu am avut nici un fel de probleme. Problemele au survenit in urma infarctului si a operatiei.
Ideea este ca acum eu nici nu pot lucra, nici nu am vechime sa ma pensionez de invaliditate, nici nu pot sa mi iau concediu medical ca nu am stagiu de cotizare 6 luni, si nu am calificare sa lucrez la birouri....nu ca as gasi sa lucrez la birouri......dar asa se vrea in tara asta.....sa mori! Vedeti, nu ma poate ajuta nimeni!