avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Tango

Activitate Tango

imi cer scuze..nu sunt avocat si nici jurist dar cererea dea pune restrictii pe un anumit IP nu va da rezultate...cunoscatorii stiu de ce:((
Răspuns la discuția Carte de identitate cu bucluc!
-de acord cu dvs ca se actualizeaza baze de date dar atunci daca eu declar ca sunt divortat sau vaduv dansii imi cer acte doveditoare
-daca declar ca sunt necasatorit trimit CI "in asteptare" pana cand totusi aduc acele acte pt ca acum avem calculatoare si ei vad orice
-de ce nu cer si diplomele de studii
-sincer?
-am o problema in a oferi date cu caracter prea personal chiar si evidentei populatiei
-stiu ca toate astea sunt reglementate de legi dar este deranjant sa redeschizi capitole neplacute ale vietii care nu au nici o legatura cu un act de identitate al unui om
-imi cer scuze pentru aceasta postare si va multumesc pentru rapiditatea raspunsurilor
A venit si ziua cand CI a expirat.
Inarmat cu rabdare si acte ma prezint la institutia care se ocupa de asta.
Surpriza..in anul de gratie 2012 doar 3 functionari deservesc populatia unui judet.
Stau 3 ore la coada sa depun actele si in cele din urma ajung la ghiseu.
O doamna amabila cu voce impersonala ma intreaba: "studii,ati fost casatorit,copii minori,nr de telefon?"
Ma uit in jur sa ma conving ca nu am ajuns la sediul vreunei agentii matrimoniale sau la vreun targ de joburi...X-(
Ma lamureste cineva?
De ce ar fi obligatorii aceste raspunsuri pt preschimbarea CI?
De ce este interesat statul roman de aceste detalii?
Inteleg...actul doveditor ca am un spatiu de locuit,certificat de nastere,taxele platite si...pentru ce restul?
Da!!! Firma la care lucreza are documentele necesare( daca are contract de munca).Poti obtina 25% din veniturile nete.Afla unde lucreza si cheama-l in instanta...
Răspuns la discuția custodie copil
Numai in instanta tatal poate obtine custodia...ATENTIE!!! In Romania instantele au tendinta de a oferi custodia copiilor MAMELOR indiferent de situatie...Sunt patit: Autoritatea tutelara a opinat in favoarea mea in privinta copilului(mama nu are unde sa locuiasca,adultera,nu are venituri:demonstrat cu martori si inscrisuri)dar instanta a hotarat altfel...ACUM fetita mea nu merge la scoala,nu are imbracaminte desi platesc pensie de intretinere(maricica)!!!!!!!!!!!NU EXISTA DREPTATE IN ROMANIA!!!Persoana respectiva sa incerce DAR...NU CRED!!!!!!!!!!
X-(platesc 25% pensie intretinere dar fetita mea nu a mers in anul pregatitor la gradinita desi acum a implinit 7 ani.Mama ei nu inscris-o la scoala pana acum si nu cred ca are de gand sa o inscrie!!!Autoritatea tutelara nu face nimic...Cum pot face ca fetitei mele sa-i fie respectat dreptul la educatie?Cum pot face ca fetita mea sa beneficieze de banii(nu putini) pe care mama ei ii primeste lunar,pt. ca m-am saturat sa cotizez extra-pensie("doamna traieste din acesti bani impreuna cu "domnul" vietii ei pt. care a plecat de acasa???!!!!!!!!!!!!!!