avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate lav1

Activitate lav1

Buna ziua,

Am sesizat acum in Codul Muncii art. 123 (1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in temeiul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

Cum adica in luna urmatoare? Pana acum am evidentiat si calculat orele suplimentare in luna in care au fost efectuate. Cum e corect?

Multumesc.
freeelis a scris:

EmiMimy a scris:

Bună ziua,
Dacă pe CUI am un cod CAEN dar angajatorul prestează altă activitate decât cea principală eu în revisal HG 500/2011 ce cod CAEN trebuie să am? pe cel din activitatea principală, chiar dacă are activitate sau pe cod CAEN activitate secundară? Mulţumesc anticipat,


Se trece activitatea mentionata pe codul CAEN in CUI.


La fel se face si la calculul contributiei de aigurare pentru accidente de munca si boli profesionale?
Multumesc frumos de ajutorul prompt. Am reusit sa instalez versiunea 5.0.8.033 cu ajutorul unui IT-ist.
Nu cred ca e singura diferenta. Mi-am dat seama ca ceva nu e in regula azi cand am adaugat primele sporuri procentual. Pe Raportul salariatului apar valoric desi le-am introdus ca si procent si nu e ok...
Da, e actualizat. M-am uitat la un raport per salariat si apare COR-ul modificat din 06.12.2011
Actualizat la ultima versiune imi apare aceasta varianta...
Da, aceeasi problema o avem si noi. Ultima versiune instalata este 5.0.8.019. Ce putem face?
Răspuns la discuția modificare Legea 76/2002
Da, aveti dreptate.

Au aparut Normele metodologice? Stiti cumva daca s-a modificat formularistica pentru acordarea subventiei la angajarea unui absolvent?

Multumesc.
Răspuns la discuția modificare Legea 76/2002
Exista un formular in acest sens? Sau aveti sa ne dati un model?

Multumesc.