avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Alinne

Activitate Alinne

Partaj moștenire
Bună ziua!
Am următoarea speță: am moștenit de la bunicii mei materni două terenuri( de fapt mama mea era moștenitorul legal,dar fiind decedată la momentul deschiderii succesiunii,eu am moștenit-o prin reprezentare), împreună cu fratele mamei care la acea dată era în viață, între timp a decedat și el. Problema este următoarea: soția supraviețuitoare și verii mei primari nu au făcut succesiunea în urma decesului soțului,respectiv tatălui lor, și nici nu suntem foarte apropiați. Aș vrea să cer partajul pentru acele terenuri. Cum as putea face acest lucru?
Să înțeleg că cei de la Enel au dreptate,iar eu sunt bună de plată?

Alinne a scris:

Bună ziua!
Tatăl meu a decedat în urmă cu doi ani ,eu fiind singura moștenitoare. Am dezbătut succesiunea în termenul legal.
În urmă dezbaterii succesiunii am dobândit o proprietate la țară racordată la energie electrică. În urma acelei liberalizări, tatăl meu încheiase un contract cu compania Enel. I-am anunțat pe aceștia că tatăl meu a decedat și le-am trimis acestora o cerere de preschimbare contract și apoi de reziliere, ei au primit documentele prin poșta electronică, am primit răspuns de la ei și am crezut că acel contract a fost reziliat.
Anul trecut, in aprilie-mai am încheiat un contract cu Cez pentru furnizare energie electrică pentru același loc de consum,dar pe numele meu, care m-au asigurat că cei de la Enel vor primi de la ei informare de preluare contract automat, fără ca eu să mai intreprind vreun demers.
Zilele trecute am primit pe adresa de email un preaviz de deconectare din partea Enel pe numele tatălui meu potrivit căruia dacă nu plătește suma de ... într-un anumit interval temporal va fi deconectat de la energie electrică.
Este legal acest lucru?

Bună ziua!
Tatăl meu a decedat în urmă cu doi ani ,eu fiind singura moștenitoare. Am dezbătut succesiunea în termenul legal.
În urmă dezbaterii succesiunii am dobândit o proprietate la țară racordată la energie electrică. În urma acelei liberalizări, tatăl meu încheiase un contract cu compania Enel. I-am anunțat pe aceștia că tatăl meu a decedat și le-am trimis acestora o cerere de preschimbare contract și apoi de reziliere, ei au primit documentele prin poșta electronică, am primit răspuns de la ei și am crezut că acel contract a fost reziliat.
Anul trecut, in aprilie-mai am încheiat un contract cu Cez pentru furnizare energie electrică pentru același loc de consum,dar pe numele meu, care m-au asigurat că cei de la Enel vor primi de la ei informare de preluare contract automat, fără ca eu să mai intreprind vreun demers.
Zilele trecute am primit pe adresa de email un preaviz de deconectare din partea Enel pe numele tatălui meu potrivit căruia dacă nu plătește suma de ... într-un anumit interval temporal va fi deconectat de la energie electrică.
Este legal acest lucru?
Revin cu informații referitor la speța prezentată. Am mers la postul de poliție și mi s-a spus că dosarul a fost „soluționat” de un agent care a ieșit acum doi ani la pensie,iar dosarul nu mai este acum la secția de poliție, deci nu am putut să-l consult, dar mi s-a spus de către domnul agent cu care am discutat că nu am niciun motiv să-i dau vecinului ce pretinde, întrucât nu a existat nicio probă împotriva tatălui meu, ci doar bănuieli ale vecinului și nici nu există o hotărâre judecătorească definitivă.Acum m-am liniștit în această situație. Mulțumesc tuturor pentru explicații și încurajări!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc pentru răspuns. Însă nu înțeleg cum a putut poliția închide dosarul, dacă tatăl meu era un piroman,nu trebuia sa-l aresteze, sa-l trimită în judecată? Dacă eu afirm că l-am ucis pe președintele Kennedy, poliția nu trebuie să demonstreze acest lucru? Adică nu există niciun martor, nicio probă și totuși o înțelegere care cine știe cum s-a făcut devine executorie? Parcă, în Romania fiecare cetățean are dreptul la un apărător, iar dacă nu-și permite i se desemnează unul din oficiu. Chiar nu există nicio cale de atac?
În urmă cu trei luni tatăl meu a decedat, iar eu fiind singura fiică sunt unica moștenitoare. Acum vreo trei ani, un vecin (care este și rudă cu noi) a avut un incendiu arzându-i un grajd și ceva fân. Poliția a fost anunțată tardiv și nu au gasit nicio urmă, dar acest vecin a dat vina pe tatăl meu, întrucât existau anumite disensiuni între ei. Poliția l-a chemat la declarații de vreo câteva ori pe tatăl meu, dar nu au găsit nicio proba împotriva lui, iar într-un final ca sa definitiveze cercetările l-au convins pe tatăl meu să spună ca ii va da vecinului două grajduri în locul celui ars. Tatăl meu a acceptat pentru a scăpa de drumurile la politie și de gura vecinului. Politia a închis dosarul, fără a-l trimite în judecată, deși,repet nu aveau nicio probă împotriva lui. Întrebarea mea este: eu trebuie să-i dau vecinului cele două grajduri și tot ce pretinde el, deși nu există nicio hotărâre judecătorească în acest sens?
Răspuns la discuția Grad I
În mod normal nu ar trebui să legalizați declarația pe proprie răspundere, decât dacă vă specifică conducerea școlii în mod expres acest lucru. Puteți anexa la această declarație și copia de pe Raportul de inspecție completat în ziua acordării gradului I. Mult succes și felicitări pentru obținerea gr. I!
Nu știu dacă există vreun formular pe care dvs să-l completați pe propria răspundere, dar cine știe,poate firma dvs v-ar lua în considerare o declarație pe propria răspundere că veți aduce foaia matricolă într-o anumită perioadă de timp. De asemenea, eu vă sfătuiesc să mergeți la facultate sau eventual să dați un telefon pentru că este posibil să găsiți pe cineva întrucât în această perioadă se organizează examenele pentru gradele didactice și poate găsiți și vreo secretară care să vă ajute. Mult succes!
Răspuns la discuția INVATAMANT
Întrucât doamna este titulară, deși este pensionată revizuibil nu puteți să obțineți transferul pe postul acesteia, doar să vă detașați la cerere pe acest post.
Răspuns la discuția Inscriere clasa pregatitoare
Nu există niciun impediment, merge sotul si completeaza cererea de înscriere,unde specifica domiciliul din C.I.
Si eu am procedat la fel și nu am avut nicio problemă.