avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Preaviz deconectare energie electrica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Preaviz deconectare energie electrica

Bună ziua!
Tatăl meu a decedat în urmă cu doi ani ,eu fiind singura moștenitoare. Am dezbătut succesiunea în termenul legal.
În urmă dezbaterii succesiunii am dobândit o proprietate la țară racordată la energie electrică. În urma acelei liberalizări, tatăl meu încheiase un contract cu compania Enel. I-am anunțat pe aceștia că tatăl meu a decedat și le-am trimis acestora o cerere de preschimbare contract și apoi de reziliere, ei au primit documentele prin poșta electronică, am primit răspuns de la ei și am crezut că acel contract a fost reziliat.
Anul trecut, in aprilie-mai am încheiat un contract cu Cez pentru furnizare energie electrică pentru același loc de consum,dar pe numele meu, care m-au asigurat că cei de la Enel vor primi de la ei informare de preluare contract automat, fără ca eu să mai intreprind vreun demers.
Zilele trecute am primit pe adresa de email un preaviz de deconectare din partea Enel pe numele tatălui meu potrivit căruia dacă nu plătește suma de ... într-un anumit interval temporal va fi deconectat de la energie electrică.
Este legal acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Alinne , utilizator 06:47, 5 Iunie 2020
Să înțeleg că cei de la Enel au dreptate,iar eu sunt bună de plată?

Alinne a scris:

Bună ziua!
Tatăl meu a decedat în urmă cu doi ani ,eu fiind singura moștenitoare. Am dezbătut succesiunea în termenul legal.
În urmă dezbaterii succesiunii am dobândit o proprietate la țară racordată la energie electrică. În urma acelei liberalizări, tatăl meu încheiase un contract cu compania Enel. I-am anunțat pe aceștia că tatăl meu a decedat și le-am trimis acestora o cerere de preschimbare contract și apoi de reziliere, ei au primit documentele prin poșta electronică, am primit răspuns de la ei și am crezut că acel contract a fost reziliat.
Anul trecut, in aprilie-mai am încheiat un contract cu Cez pentru furnizare energie electrică pentru același loc de consum,dar pe numele meu, care m-au asigurat că cei de la Enel vor primi de la ei informare de preluare contract automat, fără ca eu să mai intreprind vreun demers.
Zilele trecute am primit pe adresa de email un preaviz de deconectare din partea Enel pe numele tatălui meu potrivit căruia dacă nu plătește suma de ... într-un anumit interval temporal va fi deconectat de la energie electrică.
Este legal acest lucru?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz reziliere contract energie electrică Mihra Mihra Bună ziua! Am o problemă legată de rezilierea unui contract pentru energie electrică cu CEZ. Titularul de contract este decedat. Am anunțat, în calitate ... (vezi toată discuția)
Plata facturilor emise în numele persoanei decedate Danielaivana Danielaivana Buna ziua. Am o situație în ceea ce privește continuitatea unui contract de furnizare energie electrică. În speță, exista casa de la țară, inca pe ... (vezi toată discuția)
Furt energie electrica ContSters292683 ContSters292683 Buna seara! Se da urmatoarea situatie: imobil dobandit prin contract de vanzare-cumparare, trec mai mult de 6 luni si contractul de furnizare al energiei ... (vezi toată discuția)