avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate vlad69

Activitate vlad69

In urma succesiunii dupa ambii parinti, a rezultat o casa de locuit si un teren, la 3 mostenitori.Doi mostenitori au acceptat sa vanda partea lor celui de-al 3-lea. Am solicitat impreuna o evaluare la un expert si dupa evaluare cei 2 mostenitori vor un pret mai mare decat al evaluatorului.Intrebarea este urmatoarea: O instanta de judecata poate obliga cei 2 mostenitori sa-i vanda celui de al-3-lea partea lor de casa?In urma efectuarii bineinteles a altei expertize solicitata de judecatorie si dupa iesirea din indiviziune.
Multumesc.
De faptul ca locuieste permanent acolo nu s-a mentionat nimic in raspuns.Sincer, fara sa am cunostinte juridice , mi-am dat seama ca avem aceleasi drepturi, asa ca va rog sa va abtineti de la oferirea unui raspuns , daca el nu este complet , Va sugerez sa cititi cu atentie tot ce am scris si sa incercati sa raspundeti cat mai complet si corect posibil. Cei neavizati , sau mediocri, , va rog stati deoparte!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste drepturile unei persoane ce detine o cota indiviza dintr-o locuinta si un teren , rezultata in urma unei mosteniri si daca acea persoana are dreptul de a locui permanent in acea locuinta, stabilindu-si singur ce incaperi foloseste , fara ca ceilalti sa poata intra in acele incaperi, mai ales ca acesta le incuie, fara sa aiba acordul celorlalti coproprietari.
Va multumesc
Puteti sa ma ajutati si sa-mi spuneti :
- in baza carui articol se elibereaza dovada ptr a mai putea circula 15 zile in cazul suspendarii permisului auto, si cand incepe derularea celor 15 zile, din ziua suspendarii permisului sau din ziua imediat urmatoare?
- ce articol stipuleaza cerintele ce trebuiesc indeplinite de politist , cand acesta intocmeste procesul verbal de constatare, in cazul de exemplu neacordarii de prioritate, adica ce date trebuie sa contina obligatoriu acel proces verbal, ca sa nu poate fi declarat nul?