avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate artenealexandra

Activitate artenealexandra

Buna ziua,
Un barbat a trait in concubinaj cu o femeie. Au facut un copil, pe care l-a recunoscut.
Dupa cativa ani, cei doi s-au despartit, s-au judecat in privinta bunurilor, a programului de vizitare a copilului si a pensiei alimentare. Copilul a ramas la mama.
Barbatul traieste acum in concubinaj cu alta femeie, cu care are 3 copii si de pe urma carora beneficiaza de indemnizatie de crestere a copilului..
Prima femeie doreste sa-l dea in judecata , pentru a obtine o parte din veniturile pe care le are in prezent barbatul( indemnizatia de crestere a copilului ).
Imi puteti spune daca prima femeie poate avea castig de cauza in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Concediu medical
Cine poate prelungi concediul medical,doctorul de familie, pneumologul sau DSP-ul?
Pneumologul(angajat la stat)a spus ca nu el trebuie sa elibereze concediu medical,ci DSP-ul trebuie sa il ia in evidenta si sa ii elibereze o adeverinta.



Cornel Vasile a scris:

I se poate prelungi durata concediului medical.

Buna ziua,
sotul meu lucreaza la o firma de curierat in Bucuresti. Sufera de astm bronsic cu tratament permanent. Doctorul de familie i-a eliberat o adeverinta in care se precizeaza ca sufera de o boala cronica si ca se recomanda izolarea la domiciliu pe prioada pandemiei de Covid-19.
Cei de la Resurse Umane spun ca trebuie anuntat DSP-ul si ca doctorul de familie ii poate elibera un concediu medical pentru 14 zile.
In situatia in care pandemia nu se va termina in 14 zile, care este procedura legala prin care poate ramane izolat la domiciliu, fara a fi concediat?
Cu cine ar trebui sa luam legatura in acesta situatie si a cui este responsabilitatea de a-l proteja( statul/ firma)?
Cu pretuire,
Alexandra Rusu
Buna ziua, imi puteti spune ce contributii trebuie platite de catre angajator pe perioada concediului de maternitate( prenatal si postnatal) pentru un salariu minim pe economie?
Răspuns la discuția Recuperare carte de munca
Cornel Vasile a scris:

Tot cei de la Registrul Comertului va pot da detalii despre cine a fost administratorul societatii respective.

Intr-adevar, au precizat cine este administratorul, insa, deocamdata, nu poate fi gasit. Am inteles ca o varianta ar fi sa declar pierdut carnetul de munca in Monitorul Oficial, apoi sa merg din nou la ITM.
Multumes mult pentru raspuns!
Răspuns la discuția Recuperare carte de munca
Cornel Vasile a scris:

Mergeti la Registrul Comertului sj interesati-va cine a fost lichidatorul societatii. Apoi interesati-va la acesta unde se afla arhiva fostului angajator.

Cei de la Registrul Comertului au spus ca lichidatorul juridic este Conexpert Sprl- Constantin Ion. Am vorbit la telefon cu dumnealui si a precizat ca nu exista nicio arhiva de la aceasta firma si ca trebuie sa caut administratorul debitoarei.
Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Recuperare carte de munca
VALENTINA MITEA a scris:

Unde e arhiva?

Deocamdata, nu am reusit sa aflu. Voi merge la Registrul Comertului, asa cum a recomandat dl Cornel Vasile
Buna ziua, cum as putea recupera cartea de munca de la firma Maglificio Primavera Trade, in prezent radiata? Mentionez ca cei de la ITM Bucuresti si Satu Mare, precum si cei de la Arhivele Nationale nu m-au putut ajuta.
Mulumesc!
Răspuns la discuția Carte de munca
Am fost angajata de catre persoane fizice( parintii celor 2 copii).
Nu sunt psiholog de profesie, am terminat o alta facultate insa doresc sa continui lucrul cu copiii.
Din discutiile cu alte persoane care fac terapie ABA acasa am inteles ca nu se face nici un contract de colaborare cu parintele copilului
Răspuns la discuția Carte de munca
Buna seara,

Fac terapie ABA cu 2 copii cu autism, acasa la ei.