avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate alinafay_bv

Activitate alinafay_bv

Discuție REVENIRE DIN CC
Buna ziua,
am o salariata in urmatoarea situatie:
a nascut in 19.11.2015 si a solicitat CC pentru 1 an de zile.
pe parcurs a revenit si a solicitat prelungirea CC cu 1 an , deci exact 2 ani.
Acum imi spune ca vrea sa se intoarca cu 60 zile inainte la servici pentru a beneficia de stimulentul de insertie.
Pentru cat a lipsit eu am angajat o alta persoana.
Firma este OBLIGATA sa o primeasca inainte de terminarea CC? Si de cand vine trebuie sa o tin 6 luni?, Ca asa convenisem verbal :ca vine in 19.11.2017 si eram obligata sa o tin 6 luni. Acum sunt obligata sa o primesc la munca atunci cand doreste ea sa intrerupa CC?
MULTUMESC
Buna ziua,
am un contract de "prestarii servicii" in valoare de 7500Euro, unde obiectul este" furnizarea de servicii informatice ca analiza de business, dezvoltare soft, web", perioada nederminata?. Imi factureaza deocamdata " rate avans cf contractului".
Nu stiu cum sa il contabilizez-tratez , facturile deocamdata le-am bagat in 409, dar sa consider o prestare de serviciu si atunci cand vine factura finala sa bag suma in 628, sau sa o consider o imobilizare necorporala, de fapt o licenta pentru folosirea unui soft pus la dispozitie si sa fac o amortizare lunara ca si un program informatic (3-5ani amortizare)
Multumesc
Buna ziua,
am o situatia mai " ciudata".
Am control de la autoritatea vamala. Ca si activitate 1-2 ori pe luna am importuri. Atunci cand soseste marfa in vama un declarant vamala ma suna, mail, eu trimit actele cerute, pe invoice trec despre ce marfa este vorba, etc.etc. Marfa va sosi la mine in gestiune dupa 1-2-3 zile cu transport platit. Declarantul vamal imi incadreaza marfa respectiva la nIste CODURI DE MARFA pe care eu nu le stiu . Controlul de la vama mi-a spus ca greseala pe DVI ca nu e marfa incadrata corect in acel cod este a mea, beneficiarul final si nu a declarantului vamal.
Asa este, ce trebuie sa fac?
Multumesc
Discuție SCOLARIZARE
Buna ziua,
am o situatie mai delicata legata de raport de munca. Adminstratorul societatii doreste sa introduca in contractul individual de munca cat si in fisa postului o clauza prin care sa oblige actuali cat si viitori salariatii ca in momentul in care pleaca din societate sa fie obligat (altfel " sa plateasca"), ca toate invataturile legate de meserie(altfel nu stiu cum sa ma exprim)-adica cum sa lucreze intr-un program informatic, cum sa intocmeasca acte, etc, sa tranmita aceste informatii viitorului salariat, daca nu sa fie obligat la plata???
e cam ciudat dar nu stiu cum sa exprim cerinta.
Care e baza legala prin care se poate face asa ceva, sau prin care ma poate obliga sa semnez asa ceva?
Multumesc
Răspuns la discuția Achizitie marfa din import
da, sunt platitior de TVA-declarare lunara,furnizorul din Franta am verificat in VIES si este inregistrat, el a facturat fara TVA, deci fac taxare inversa?
Dar cum procedez cu cel din China la care am o simpla factura, atat, nu mijloc de transport, nu vama....?
Multumesc
Buna ziua,
s-a participat la o expozitie in Italia , de unde s-a achizitionat de la alti participanti cu factura marfa. Am si factura de la un partener din China si de la un partener din uniune , adica Franta. Transportul s-a facut cu autoturism personal. Nu am vama la cel din CHINA.
Cum inregistrez cele 2 facturi din punct de vedere al TVA?
MULTUMESC.
Buna ziua,
am preluat o firma care dupa inventarierea activelor am observat ca suma din contul 280 este prea mare fata de mijloacele fixe existente la sfarsitul anului si amortizarea lor . Cum pot sa reglez aceasat suma, deci ar trebui sa scada soldul contului, prin faptul ca vine din vechime (2008).
Multumesc
Răspuns la discuția Activitate hoteliera
alinafay_bv a scris:

Buna ziua,
Sunt o societate cu acivitate predominanta de comert,
Deoarece spatiul (proprietate), este foarte mare si este amenajat cu camere, m-am gandit sa folosesc aceste camere pentru inchiriere in regim hotelier (sporadic). Am in actul constitutiv si cod CAEN 5510" Hoteluri si alte activitati de cazare similare".
As dori o lamurire sumplimentara din punct de vedere fiscal asupra acestei activitati.
Emit factura cu 9%,
... dar trebuie sa declar undeva ,,, acest regim hotelier...etc? sa mai platesc alte taxe..?...etc..
Multumesc

Revin cu o completare asupra acestei intrebari:

-daca emit factura de cazare catre o persoana ,o emit cu TVA de 9% ptr regim hotelier, sau o tratez ca o prestare de serviciu si emit cu 20%?
multumesc

Buna ziua,
daca sunt firma si cumpar pe baza de contract de vanzare-cumparare si borderou de la persoane fizice(particulari) cumpar diverse aparate(sursa de tensiune, multimetre etc), valoare unui contract nu depaseste 3000lei, eu firma trebuie sa-i retin impozit la sursa persoanei respective la plata contract? si sa-l declar?
si declar si in 394?
multumesc
Buna ziua,
Sunt o societate cu acivitate predominanta de comert,
Deoarece spatiul (proprietate), este foarte mare si este amenajat cu camere, m-am gandit sa folosesc aceste camere pentru inchiriere in regim hotelier (sporadic). Am in actul constitutiv si cod CAEN 5510" Hoteluri si alte activitati de cazare similare".
As dori o lamurire sumplimentara din punct de vedere fiscal asupra acestei activitati.
Emit factura cu 9%,
... dar trebuie sa declar undeva ,,, acest regim hotelier...etc? sa mai platesc alte taxe..?...etc..
Multumesc