avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate andrei-u

Activitate andrei-u

Multumesc, domnule Valentin, pai atunci ce sa inteleg, ca am contribuit degeaba cu 220 lei lunar din ian 2011? Eu plateam 11 lei lunar contributie inainte de intrarea in vigoare a legii in 20 dec 2010? Sa-i dau in judecata pentru recuperarea banilor??
Buna ziua domnule/doamna avocat,
Va scriu intr-o situatie fara iesire legata de pensia de agricultor a mamei mele, in varsta de 70 de ani, fara nici un venit. Pe scurt, in noiembrie 2010 am intocmit la Casa de pensii [Editat] dosarul pentru pensie, cu o vechime in baza normelor de la CAP de 8,7 ani. Mi s-a spus ca are de platit pentru un an, 11 lei lunar si va intra in pensie, avand 10 ani contributie minima. Am platit pentru 6 luni, 66 lei, apoi din februarie mi s-a comunicat ca s-a schimbat legea si am de platit (platesc eu in locul mamei) cate 220 lei lunar incepand cu 1 ian 2011. Am facut eforturi mari ca din salariul taiat de bugetar sa achit si contributia la pensie a mamei. Lasand la o parte faptul ca in registrul de la Primaria comunei apareau cate 3-4 ani fara norme, lucru indoielnic, am avut surpriza ca la depunerea dosarului in noiembrie 2011 sa mi se spuna ca mai am de platit inca un an, avand pana acum 9,7 ani contributie. Am zis ca lipsesc 0.3 ani (nu am inteles daca sunt luni sau 30% din an) pe care ii platesc in continuare, dar, surpriza !!! perioadele fractionare din an nu se iau in considerare, cica asa spune legea, deci sunt doar 9 ani!!! V-as ruga sa ma sfatuiti in 2 aspecte:
1. Daca eu am depus dosarul mamei inainte de 1 ian 2011, cand a intrat legea, de ce nu a ramas pe vechea lege??
2.Cum sa fac sa platesc doar diferenta faptica de 0.3 ani, si nu un an intreg, adica 2500 lei? Deja am platit 2500 lei, mama mea are 70 ani, poate ca nu apuca deloc din pensie iar eu fraierul am contribuit degeaba la un buget de pensie. Nu este destul ca a fost furata de norme la CAP, mai trebuie ca acum sa mi se puna bete in roate la acordarea pensiei. Unde sa ma adresez, sa dau Casa de pensii in judecata? Va multumesc anticipat pentru orice sfat.
Scurt, clar si cuprinzator. Va doresc toate cele bune si multa sanatate mai ales. Un week-end asa cum n-ati mai avut de mult. Andrei
Domnule Mihai Calinescu, apreciez incercarile de a-mi raspunde pana acum, dar nu vreau sa cada aceasta discutie in derizoriu sau mahalagism. Am destule probleme. Sa zicem ca as fi fost mutat, cu repartizarea postului, pe o functie publica ca portar, lucrand efectiv ca portar. E cam acelasi lucru cu ceea ce fac acum, munca de inregistrat acte, fata de cea de inspector la cultura. Ca sa nu mai spun ca am fost mutat pe 6 luni, care s-au incheiat iar eu nu am semnat nici o prelungire. Se poate face fara acceptul meu? Cam asta este partea care nu am inteles-o. Multumesc oricum.
functionarul - Prostie sau rea-vointa? Cred ca ambele. Seful de departament e numit politic si nu stie nimic de legi iar cel de la resurse umane e genul care trece prin toate schimbarile cautand portite in lege pentru a face pe placul sefilor. Am fost mutat cu repartizarea postului pe 6 luni, dar perioada s-a incheiat de o luna. Orice alte detalii imi sunt de real folos. Ma gandeam si eu, logic, ca aprobarea suspendarii este o decizie a conducerii institutiei si nu are a face cu ANFP. Probabil este la mijloc ceva de genul ,,ai fost mutat acolo pentru a pleca singur". Va multumesc.
functionarul public: da, am fost mutat in cadrul altui compartiment din aceeasi directie, pe un post contractual dar semnez condica de la expirarea celor 6 luni la vechiul post. Este o manarie, as putea foarte bine sa ma prezint tot asa la postul de inspector, dar mi-i pun in cap pe toti. Datorita faptului ca nu-mi mai gasesc locul, am solicitat conducerii primariei intreruperea in baza legii 188 a activitatii pe un an, dar conducerea a cerut Agentiei Nationale a Functionarilor Publici (ANFP) lamuriri despre intelesul notiunii ,,interes personal legitim". Nu este si asta tot o modalitate de a prelungi, sub o aparenta ,,legala" statul meu la registratura? Cum se face atacarea la instanta de contencios-administrativ? Adica sa-i dau in judecata la tribunal? Va multumesc!!
Buna ziua domnule avocat. Si as dori sa multumesc anticipat tuturor celor care mi-ar da un sfat competent. Sunt functionar public la o primarie, intrat prin concurs in urma cu trei ani si am fost mutat pe o functie inferioara responsabilitatilor initiale in cadrul aceluiasi departament pe o durata de 6 luni, pana in 1 august a.c. (din inspector am fost mutat la ghiseu la inregistrat documente, pe un post de studii medii unde doar eu sunt functionar public). Nu am stiut niciodata cauzele exacte ale mutarii. Desi nu am fost incantat, am acceptat desi a fost ilegala mutarea conform Statutului functionarilor publici. Surprinderea mea a fost ca mi s-a refuzat revenirea pe postul anterior, eu nu am semnat nici o prelungire, dar mi se face pontajul la biroul avut anterior, desi eu sunt in continuare la registratura. Mai mult, am fost amenintat ca ma pot muta pe teren daca nu-mi convine. Intre timp am solicitat intreruperea din motive personale ( ,,interes personal legitim" ) pe durata de un an a activitatii pentru a pleca la lucru in strainatate si astept raspuns, iar cererea mea fost inaintata de primarie ANFP. Ce as putea face in apararea mea in eventualitatea unui raspuns negativ la cererea de suspendare, cum ma pot apara de abuzurile sefilor din institutie???? Va multumesc.