avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate wingsofchange

Activitate wingsofchange

Răspuns la discuția Recuperare minor din afara
imi cer scuze si imi pare foarte rau dar nu am stiut . sunt doar un tata disperat de situatia creata care cauta ajutor oriune poate sa gaseasca .situatia este destul de urata si vreau sa pot rezolva ceva pentru ami putea rezolva problema . inca o data imi cer scuze
In urma cu 2 luni de zile sotia a parasit tara fara acordul meu in calitate de tata vand doar pasaportul minorului si nici o procura sau hotarare judecatoreasca .Daca dau vama in judecata credeti ca sunt sanse de izbanda cu daune morale sau materiale pentru ca pana la urma ori daca a mituit vreun lucrator vamal ori daca a facut procura falsa este vina politiei de frontiera ca nu a verificat cum trebuie actele . minorii la vama din ce am inteles de la politia frontiera bucuresti ar trebui sa aiba minorul intrun registru . iar eu ca acum sa repatriez copilul ma va costa foarte multi bani .
Astept un raspuns si poate un avocat interesat sa lucreze impreuna cazul .
Răspuns la discuția Recuperare minor din afara
voi posta tot dosarul pentru ca am facut cerere si mia fost aprobat sa il fotocopiez maine o sa il urc pe internet pe un site multumesc . iar cu serviciul vamal credeti ca sunt sanse de izbanda ?
Răspuns la discuția Recuperare minor din afara
daca o sa postez dosarul pe un site atunci ma puteti ajuta cu cateva sfaturi ..
sunt singur si disperat am mana rupta in doua locuri si nu pot face bani deasta a plecat acum ca stia ca imi va fii foarte greu sa fac ceva . Plus deasta mai este ceva daca a trecut cel care a lasato sa treaca ar putea sa plateasca despagubiri sau vama ?????
Răspuns la discuția Recuperare minor din afara
eu sunt ca tata in certificat . iar inca o data o sa va spun este foarte greu de crezut la fel a facut si politia sa nu creada dar sa convins A Trecut . cum recuperez minorul
In urma cu patru luni de zile in timp ce locuia in apartamentul meu din oras fosta concubina a inaintat un proces la judecatorie pentru incredintare minor in tot acest proces a mintit caam locuit in ultimi 4 ani la tatal vitreg al ei intro comuna apropiata si ca acesta nea sustinut financiar iar eu plecam foarte des de acasa iar cand ma intorceam provocam foarte multe scandaluri din cauza bauturii . intre timp eu nu am stiut sub nici o forma de acest proces iar toate lucrurile pe care ei leau declarat ea si tatal ei le voi demonstra cu probe la tribunal . au fost cateva infatisari dar in tot acest timp nu ia fost incredintat minorul . In acest timp ea a prins pasaportul minorului si a fugt fraudulos frontiera ( a fost ajutata sa treaca frontiera de catre cineva sau a platit ) pentru ca copilul acum se afla in italia sunt pus intro situatie destul de neplacuta pentru ca am depus plangere la politie si se stie ca a parasit granita fara acordul meu . cum pot mai repede sa recuperez minorul care in tot acet timp poate fi pus in pericol ?????
care este procedura si ce pot cere pe data de 15 sep cand este prima infatisare la care ma duc ?????sa fac inainte plangere de marturie mincinoasa tatalui ei care a fost martor *ma ajuta cu ceva"
pot invoca faptul ca am fost privat de dreptul de ami vedea copilul
pot cererea stabiliri domiciliului minorului la mine acasa in regim de urgenta ???
daca imi este dat minorul sub ingrijire cum il pot recupera din italia ?

astept un raspuns pentru proces cum sa actionez




salut multumesc pentru sfatul dumneavoastra . situatia este destul de incurcata .copilul impreuna cu fosta concubina a trecut vama ilegal lucru demonstrabil . inainte cu 4 luni stand cu mine in casa in domiciliul meu ea intenta acest proces cerand incredintare minor , stabilire domiciliu , pensie alimentara pentru minor . dar in cererea intentata incepe numai cu minciuni printe care noi am locuit tot timpul in comuna zqavideni la cineva pe nume Dragusin (tatal ei vitreg) a cerut ancheta sociala din care reiese ca totul este ok la domiciliu dar conditile sunt dezastruoase si infecte . sa audiat un martor in dosar tatal ei care a mintit din prima clipa cand a fost intrebat daca este ruda cu vreuna dintre parti si a declarat ca nu plus ca au declarat ca el nea ajutat tot timpul material si ca eu am viza de flotant la domciliul lor .am aflat de proces intamplator dupa ce concubina plecase dn tara cu minorul . pot demostra cu acte de la intretinere ca noi pana in luna iulie am locuit la bloc in casa mea plus pot aduce un martor ca eu intretineam familia si niste contracte de munca din spania cand castigam ceva bani bunii. plus ca eu nu miam vazut copilul de 2 lunii de zile imi este intezis inclusiv sa vorbesc cu el in ultima discutie acum cateva zile mia spus ca ii e dor demine si el vrea sa vina la mine dar nu il lasa mami dupa care la 30 de minute cand am sunat din nou in italia mia spus ca eu nu ma sunt tati lui ca maicasa asa a zis ..
ce pot face ma eficient ?
eu momentan nu mai lucrez ca am mana fracturata
am apartamentul parintilor s inca 2 case terenuri si altele
parinti mei ma sustin tata lucreaza pe 8 mil
mama are pensie de 10 mil
eu o sa incep cat de curand munca
copilul a stat doar sub ingrijirea mea tot timpul

faptul ca a trecut vama fara fotarare judecatoreasca si fara acordul meu ii va afecta
sau faptul ca au declarat numai minciuni printe care ca am locuit acolo o va face sa isi piarda din credibilitate ???????







conditiile sunt dezastruoase . cum pot proba asta pot cere refacerea anchetei de catre alt cineva
sotia are domiciliu intrun sat iar conditiile sunt foarte rele dar in schimb a mituit pe careva la primarie cand a facut ancheta si zice ca snt bune conditiile . cum pot sa probez contrarul . iar daca ii va fii incredintat minorul o sa poata sa stea cat vrea in italia fara sa imi vad copilul ???
inca o data precizez ca a trecut fara acordul meu .banuiesc ca a mituit a platit in vama si a trecut importatnt pentru mine este sa ma ajutati sa castig copilul . am nevoie de sfaturi si ajutor aici sugesti sau cum pot face sa il castig mai repede si usor