avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Activitate alexalexiadis

Activitate alexalexiadis

Buna ziua
Eu am o mare problema si poate cei din Ploiesti daca vad se autosesizeaza.
Am lucrat timp de 5 ani,la o firma,respectiv S.C. ..... SRL, administrator D.F. si nu am beneficiat de concediu platit conform legii si remuneratie pe concediu partiala asa cum era normala deoarece eram angajat la 4 ore in ultimii ani din 2018 pana in 23.08.2021 iar primii ani la 8 ore din 2016 pana in 2018.
Am plecat de la aceasta firma deoarece administratorul desi nu ofera dreptul la concediu,iar atunci cand nu mai rezistam avea pretentii ca tot eu sa platesc si concediul,adica sa dau planul pe perioada de concediu,iar ultima perioada 10-21august 2021,desi masina taxi a stat la el si a iesit si a facut incasari,atunci cand am venit sa ii spun ca nu o sa mai lucrez pentru S.C. ..... SRL, administrator D.F. a inceput cu amenintari,iar eu de frica am dat sumele pe o saptamana,recent acesta a venit cu pretentii sa ii platesc si o planetara respectiv suma de 200 lei,in total acesta mi-a cerut pana acum suma de 900 lei,200 de lei inainte de concediu am platit din buzunar dispeceratul Index,am lasat masina la acasta din data de 10-21 timp in care a si lucrat,apoi a venit cu pretentiile sa ii dau diferenta de plan pe saptamana de concediu 400 de lei,plus contravaloarea planetarei 200 de lei,binenteles abuziv aceastea din cauza problemelor personale care le am,
Rugamintea mea este ca organele in drept sau cei care lucreza la ITM,finante sa se autosesizeze in cazul meu A. S. si S.C. ..... SRL, administrator D.F.

editat : date de identificare
L-am cerut,imi apar niste firme mai vechi,dar inactive,pe care eu doar le-am preluat la vremea respectiva,in rest nu am efectuat tranzactii,nimic,si efectiv nici o fapta nu imi apartine cu adevarat
De curand mi-a venit o decizie de la AFP ca pe motiv ca am cazier fiscal,imi suspenda dreptul de a fi platitor de TVA...foarte tare...ma gandesc,daca sunt multi asa ca mine cum am vazut la cam.503,si 504,pe str.Aurel Vlaicu in Ploiesti si cand vrei sa rezolvi problema asta pe cale amiabila,dai de niste functionari zeflemisti,care ei le stiu pe toate,mai au putin si te iau si la bataie acolo si te sfatuie sa o lasi balta chiar daca datorita tie in conturile AFP au intrat in avand 25000 de ron numai la TVA si vreo 1500 de euro alte taxe,mai zice statul de ce nu are bani la buget,pentru ca a inventat CAZIERUL FISCAL SI SUSPENDA DREPTUL LA A PLATI TVA-UL,ADICA TE ROGI CU BANI DE EI SI EI TE REFUZA CATEGOTIC,TE TRIMIT IN SPANIA,IN GERMANIA LA MUNCA,O SA II PRINDEM REPEDE DIN URMA PE GRECI,CIPRIOTI SI ALTII...=D>
mai nou,AFP-ul,de ceva timp a introdus "cazierul fiscal" si fac ei in asa fel ca sa fie "inactive" foste firme ale unor proprietari,in baza unei ordonante in care numai ei stiu ce vor,dar normal,si logic,dupa ce firma a fost radiata din registrul comertului,cum sa mai dai bani la stat,pentru ce?in ce baza? daca societatea e radiata,si totusi ei le baga la "cazierul fiscal",cum se face radierea acestuia inainte de termenul de 5 ani....??