avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cazier fiscal,inseamna suspendare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cazier fiscal,inseamna suspendare TVA

De curand mi-a venit o decizie de la AFP ca pe motiv ca am cazier fiscal,imi suspenda dreptul de a fi platitor de TVA...foarte tare...ma gandesc,daca sunt multi asa ca mine cum am vazut la cam.503,si 504,pe str.Aurel Vlaicu in Ploiesti si cand vrei sa rezolvi problema asta pe cale amiabila,dai de niste functionari zeflemisti,care ei le stiu pe toate,mai au putin si te iau si la bataie acolo si te sfatuie sa o lasi balta chiar daca datorita tie in conturile AFP au intrat in avand 25000 de ron numai la TVA si vreo 1500 de euro alte taxe,mai zice statul de ce nu are bani la buget,pentru ca a inventat CAZIERUL FISCAL SI SUSPENDA DREPTUL LA A PLATI TVA-UL,ADICA TE ROGI CU BANI DE EI SI EI TE REFUZA CATEGOTIC,TE TRIMIT IN SPANIA,IN GERMANIA LA MUNCA,O SA II PRINDEM REPEDE DIN URMA PE GRECI,CIPRIOTI SI ALTII...=D>
Cel mai recent răspuns: alexalexiadis , utilizator 22:11, 14 Aprilie 2013
Trebuie sa cereti un cazier fiscal de la finante si sa vedeti ce fapte aveti inscrise in el.
Faptul ca v-a declarat neplatitor de tva nu inseamna ca nu trebuie sa platiti tva-ul vechi , inseamna ca nu mai puteti face facturi cu tva de la data la care v-a declarat neplatitor.
Vedeti ce fapte va imputa si rezolvati problema cu cazierul fiscal.
L-am cerut,imi apar niste firme mai vechi,dar inactive,pe care eu doar le-am preluat la vremea respectiva,in rest nu am efectuat tranzactii,nimic,si efectiv nici o fapta nu imi apartine cu adevarat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate suspendata simonasildan simonasildan Buna ziua, am si eu o mare rugaminte, va rog sa ma ajutati si sa imi dati niste informatii cu privire la urmatoarele nelamuriri: - saptamana asta am fost la ... (vezi toată discuția)
Infiintare ii oprita din cauza unui srl suspendat IulianDita IulianDita Buna ziua. Incerc sa-mi inregistrez un II, dar am primit un delefon de la Registru ca au pus \\"pause\\" la dosarul meu pentru ca ar fi ceva pe cazierul ... (vezi toată discuția)