avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate relu65

Activitate relu65

Salariul minim
Buna ziua.Sunt angajat pe salariul minim.Pentru luna Ianuarie la 160 ore lucrate am primit pe card 2017 lei.Am 7 ani in cadrul firmei.
Este corecta acesta suma ? Multumesc.
Vechime in munca
Buna ziua.Dupa noua lege a pensiilor, stagiul militar si facultatea se mai considera vechime ? Multumesc.
Buna ziua .Vecinul care locuieste deasupra mea ma inundat.Ne.am inteles amiabil si el mi.a virat in cont bancar o suma reprezentand contravaloarea reparatiilor pe care le voi face.La aceasta suma, eu trebuie sa platesc impozit? Multumesc
Multumesc pentru lamuriri.
Buna ziua.In timpul vietii, parintii mei au dat apartamentul lor, fratelui meu si sotiei sale prin act notarial de vanzare-cumparare.Fratele meu a decedat si el, ramanand sotia lui.Ei nu au avut copii.Intrebarea mea este daca am vreun drept la apartament in urma decesului fratelui acesta neavand nici un copil.Sunt dingurul lui frate .
Multumesc anticipat.
Buna ziua.Tatal si mama mea au decedat.In timpul vietii ei au facut act de vanzare cumparare fratelui meu pentru casa in care au locuit.Intrebarea mea este daca pot deschide o actiune pentru impartirea bunurilor aflate in locuinta.Multumesc.
Discuție Stagiu militar
Buna ziua. As dorii sa stiu daca Scoala militara efectuata de mine cu perioada de 2 ani , imediat dupa terminarea liceului, este considerata vechime in munca si luata in calcul la pensie.Multumesc.
Discuție Mostenire
Buna ziua.Va supun atentiei urmatorul fapt si va multumesc anticipat pt. raspuns. Tatai meu a concesionat un loc de veci intr-un cimitir privat. Pe contractul de concesiune este trecut tata, mama si eu. Eu mai am un frate care nu locuieste in Romania de 30 de ani dar are si cetatenie romana pe langa cea a tarii unde sa stabilit. Tatal si mama mea au decedat. Intrebarea mea este daca trebuie sa deschid succesiune pt. acest loc de veci.Pe contractul de concesiune este specificat ca se dobandeste de catre urmasi prin mostenire. Va multumesc.
Răspuns la discuția Declaratia 604
Va spun tot eu celor care va intereseaza subiectul.Am fost la administratie si m-am lamurit. Depunerea este obligatorie incepand cu anul 2016.Cine nu a depus, e pasibil de amenda.
Discuție Declaratia 604
Buna ziua. As dorii sa stiu daca trebuie sa depun Declaratia 604 in conditiile in care eu am contract cu Casa de sanatate si platesc din mana contributia CASS din martie 2015 neintrerupt.Plata o fac la administratia financiara de sector. Multumesc