Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune bunuri

Buna ziua.Tatal si mama mea au decedat.In timpul vietii ei au facut act de vanzare cumparare fratelui meu pentru casa in care au locuit.Intrebarea mea este daca pot deschide o actiune pentru impartirea bunurilor aflate in locuinta.Multumesc.
Da, se poate.
Mai mult, poate fi atacat si contractul de vanzare daca a fost incalcata rezerva succesorala.
Rezerva succesorala se încalcă prin acte cu titlu gratuit...
art 1091 cod civil (4) Pana la dovada contrara, instrainarea cu titlu oneros catre un descendent ori un ascendent privilegiat sau catre sotul supravietuitor este prezumata a fi donatie daca instrainarea s-a facut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitatiei sau in schimbul intretinerii pe viata ori a unei rente viagere. Prezumtia opereaza numai in favoarea descendentilor, ascendentilor privilegiati si a sotului supravietuitor ai defunctului, daca acestia nu au consimtit la instrainare..........
S-a specificat doar act de vânzare cumpărare, articolul menționat are incidență când vânzarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitației sau în schimbul întreținerii pe viață ori a unei rente viagere!

Stimate utilizator, mergeți la o consultație la un avocat, îi puteți expune situația de fapt în mod exhaustiv și abia apoi veți putea primi sfaturi pertinente.

Sărbători luminate!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat