avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate Maria-Criss

Activitate Maria-Criss

andrei2005 a scris:

Evident ca nu sunt amendati "bastinasii". De ce? Foarte simplu:
1. In orasele mici foarte multa lume se cunoaste
2. Se mizeaza pe faptul ca cineva in tranzit nu-si va pierde timpul sa depuna contestatie si sa sa prezinte la proces intr-o alta localitate pentru a cheltui mult mai multi bani (si timp) decat valoarea amenzii.
Este pur si simplu un abuz selectiv!
Macar daca s-ar utiliza banii din aceste amenzi pentru a se construi parcari. Dar nu e cazul, probabil ca intra in pusculita comuna...


Este convenabil sa iei bani din amenzi, nejustificate de cele mai multe ori, decat sa faci parcari la care castigi infinit mai putin. Sa nu uitam ca Sinaia este oras turistic, deci turistii iau amenzi, acestia nu se mai incurca apoi cu tribunale etc, mai ales ca se judeca in localitatea care a emis amenda. Timp si bani pierduti. Langa Castelul Peles sunt aproximativ 20 de locuri de parcare, cum vi se pare? Si asta e valabil in toata tara.

In tarile din Europa, ca tot s-a adus vorba, sunt parcari la tot pasul, atunci chiar esti in culpa daca parchezi neregulamentar. Iar politistii sunt extremde draguti cu turistii, ii indruma, zambesc , chiar te simti protejat si bine primit.
CatalinCD a scris:

organele incep sa isi intrepatrunda drepturile; de pilda deja Politia Locala are atributii 100% de Politie Rutiera...
Daca vom continua sa toleram abuzurile, intr-o zi Consiliul Local din Cucuietii de Mijloc va decide ca masinile sub Euro 6 nu au voie sa treaca prin sat !


Nu as fi deschis acest topic daca as fi incalcat legea. Sunt o persoana FOARTE corecta, si in trafic si in viata de zi cu zi, tocmai de aceea m-am simtit nedreptatita, o situatie absurda, s-a vazut clar ca este o vanatoare (toti turistii din Sinaia patesc asta de cativa ani, imi pare rau ca nu m-am documentat inainte de a decide sa plec in week-end la castelul Peles).

Amintiti-va de acele camere radar montate in foarte multe localitati din tara, au fost declarate ilegale dar au reusit sa stoarca o gramada de bani. In sect. 6 Bucuresti nu se mai ridica masini (nu stiu daca e aceeasi situatie in alte parti din tara). Ilegalitatile au fost demonstrate de catre oameni care s-au simtit nedreptatiti. Nu 150 de lei este suma problema, ci doar principiul. Pentru asta ma voi duce in instanta.

Buna ziua,

Cred ca nu s-a inteles unde am stationat, partial pe trotuar fara a ingreuna circulatia, lasand exact cum spune Regulamentul de aplicare a Codului Rutier, 1 m pt pietoni. Nu erau semne de circulatie care sa interzica acest lucru (am facut o gramada de poze).

Privind blocarea rotilor de catre Pol. Locala, este interzis acest lucru, doar Pol Rutiera poate dispune imobilizarea autovehiculelor. Imobilizarea auto este o sanctiune contraventionala complementara (m-am documentat muuuult :) ), acest gen de sancţiuni se aplică doar pentru înlăturarea unei stări de pericol sau prevenirea altor ilegalităţi şi sunt strict reglementate de lege. CL Sinaia şi-a permis să adauge la OG 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, deşi acest lucru e posibil doar printr-o lege specială.

HOTARARE nr.1.391 din 4 octombrie 2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice - publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 876, din 26 octombrie 2006, cu modificarile si completarile ulterioare
Art. 216.
(1) Imobilizarea unui vehicul se dispune si se efectueaza de catre politia rutiera, in cazurile si in conditiile prevazute de lege.
(2) Imobilizarea se face in prezenta unui martor asistent, prin folosirea, in interiorul sau in exteriorul vehiculului, a unor dispozitive tehnice sau a altor mijloace de blocare, care se consemneaza in procesul-verbal de constatare a faptei pentru care s-a dispus masura.
(3) In lipsa unui martor asistent politistul rutier precizeaza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod.
(4) Imobilizarea unui vehicul este interzisa in toate locurile unde oprirea sau stationarea este interzisa.

Este cumva mentionata Politia Locala? NU. Eu cred ca e cazul sa ne trezim, legea trebuie respectata de catre toti. Sa zicem ca era stationarea interzisa, conform punctului 4 nu aveau voie sa imi blocheze rotile, eu asa inteleg :)))

Va voi tine la curent cu decizia instantei. Pana atunci astept pareri, poate ne ajuam unii pe altii. Nu sunt jurist de aceea orice informatie ma ajuta mult.

Mutumesc.


dogele a scris:
Chiar, ati putea chema in instanta un organ, sa depuna marturie... ar merita toti banii

asta da, ar merita sa fie filmat )


[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Buna ziua,

V-am raspuns in privat.
[ link extern ] /

HCL 61/2011 nu a fost postata pe site pana astazi, a fost postata dupa ce i-am sunat si le-am trimis email. Deci nu a fost disponibila pentru consultare.

HCL este peste Codul Rutier si Regulamentul e aplicare? Stationarea/oprirea pe spatiul public sunt reglementate de lege, HCL anuleaza articole de lege? E posibil?
Da, suntem comunitatea "Furnica", este strada de langa "marea" parcare de unde incepe cararea spre Castelul Peles (cred ca au in jur de 20 de locuri). Nu exista parcari amenajate in jurul obiectivelor turistice.


Am avut sansa sa vizistez multe tari din Europa, cu masina, zero amenzi. Politistii de acolo se transforma in ghizi pentru turisti.
Doamna, eu voi face contestatie, oricum banii sunt pierduti, dar nu ii las in pace. Nu stiu daca se plateste taxa de timbru.

Da, o mare dezamagire. Nici macar peisajul nu te mai incanta dupa o astfel de intamplare, un abuz.

Am uitat sa precizez ca la mentiuni am inceput sa-i dictez agentului (nu m-a lasat pe mine sa scriu), el nu vroia sa scrie ce-i dictez, spunea ca daca scrie de acel metru de trotuar lasat liber. citez "intra el la belele" - limbaj de comunitar.
Atunci am refuzat sa semnez, a venit colegul lui care bloca si debloca si a semnat ca martor (cred ca si asta e ilegal).
L-am rugat pe agent sa masoare portiunea de trotuar, nu avea la el o rigla :))). Recunosc ca a inceput sa imi placa cum se face de rusine. Sotul meu deja trecus la faza la care radea, incepuse sa masoara cate palme are trotuarul liber, un show ca la romani, din pacate si noi in el. Sotul a masurat cateva palme bune, comunitarul a scris de la el citire ca trotuarul liber are trei palme, daca va puteti imagina. Noua unitate de masura in Politia Comunitara. Daca sotul masura cu piciorul era OK, asta macar este unitate de masura.

Ieri am avut o zi inceputa foarte frumos si terminata prost, iar ca mine o gamada. Sanatosi sa fim :). Pana mai putem sa facem haz de necaz mai avem o sansa.
Buna ziua,

Va multumesc, nici mie nu mi s-a parut logic sa stau pe internet ca sa citesc HCL Sinaia, sunt cateva zeci de astfel de hotarari. Imi pare foarte rau ca nu am inregistrat conversatia.

Amenda si deblocarea au fost achitate pe loc.

Aviz celor care merg in Sinaia, au fost foarte multe masini blocate ieri, au iesit la vanatoare de turisti. Am inteles ca este o practica curenta, din pacate nu am stiut, ocoleam Sinaia cu siguranta.
Bun seara,

Va rog sa ma ajutati cu informatii privind urmatoarea situatie:
Am primit in Sinaia o amenda contraventionala pt oprire intr-un loc nepermis (spune Politia Locala). Mi-au fost blocate si rotile masinii.

Precizez faptul ca nu era niciun indicator de oprire/stationare nepermise, masina era jumatate pe trotuar cu 1 m pana la marginea opusa carosabilului.
Politistul local nu a vrut sa scrie la mentiuni ceea ce ii dictam eu, adica de acel metru de trotuar ramas, dar acest lucru il am ca dovada foto.

Voi face contestatie dar as dori sa stiu daca este suficient faptul ca agentii au mentionat doar Hotararea Consiliului Local la rubrica Fapta a fost prevazuta de art .....

Nu este mentionata alta lege conform careia am fost amendata.

Am cerut sa vad HCL dar mi-a spus ca o gasesc pe internet (nu este pe site-ul primariei Sinaia si nici in alta parte), mi-au spus ca eram obligata sa citesc pe internet hotararile consiliului local inainte de a vizita Sinaia.

Orice informatie privind atributiile legale ale politiei locale in ceea ce priveste speta mea m-ar ajuta foarte mult.

Multumesc anticipat.

Răspuns la discuția probleme de familie
Nu poate sa mai fie proprietar strabunicul, care presupun ca nu mai este in viata. Cine a mostenit apartamentul si in ce cote? De aici se pleaca pentru lamurirea problemei in cauza.