avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate i_andreea2005

Activitate i_andreea2005

Răspuns la discuția Reparatia acoperisului
@silviu_n,
Nu inteleg de ce ma luati asa la ture. Ceea ce am scris este doar parerea mea si atat. Asa cum altii isi dau cu parerea, m-am gandit ca as putea face si eu acelasi lucru...chiar ca ar fii nevoie de un buton pentru huiduieli :) Si acum sa va explic si cum sta treaba...nu ma intereseaza ce dezavantaje are acel vecin de la 4, si nici nu ma intereseaza ca nu i-au ajuns banii de un apartament mai bun, asa cum probabil nici pe el nu il intereseaza de mine decat acum ca doreste bani. Pentru mine nu exista fapte de caritate in asemenea situatii. Nu sunt contra la asemenea lucrari, dar nici sa dau un salariu din mana pentru ca vecinii asteapta sa le ploua in casa.
Oricum va multumesc pentru raspunsuri, ceea ce ma interesa am sustras din mesajele primite.

@adriantot,
Va multumesc pentru informatii. Oricum acum am inteles ca nu se mai poate face nimic, degeaba doreste presedintele inceperea lucrarii. Faza cea mai tare e ca nici cel de la 4 nu e de acord cu firma pe care au gasit-o si cu suma impusa de plata. Probabil ca in primavara o sa se apuce de treaba, numai bine ca vom avea timp sa mai strangem niste bani.
Răspuns la discuția Reparatia acoperisului

pai cum sa coste 8000 de lei? dar ce isi mai fac un etaj deasupra :)
Răspuns la discuția Reparatia acoperisului
Mie mi se pare o prostie faza asta cu platitul acoperisului, mai ales ca acum daca isi fac ei singuri, sunt scutiti de la impozit 7 ani. Si apoi ei cand au cumparat apartamentul au stiu cu ce probleme se confrunta, plus ca apartamentele de la ultimul nivel sunt mai ieftine. Dar asta e legea in romania....
Multumesc pentru raspunsuri!!
Răspuns la discuția Reparatia acoperisului
Din cate imi aduc eu aminte nu era trecut nici un termen, nu s-a afisat niciodata hotararea adunarii generale, si deci nu am luat la cunostinta de deciziile pe care le-au luat, suma este de 4000 de ron impartita la cele 5 apartamente, iar oferta pe care o dusesem eu asociatie era de 2500 lei plus garantie de 8 ani, iar in scrisoare presedintele mentioneaza ca proprietarul apartamentului care solicita efectuarea lucrarii nu a fost de acord cu oferta aceea enorma si presedintele mentioneaza ca responsabili pentru pagubele care s-au produs suntem noi cei de pe coloana respectiva :)) presedintele fiind "organ competent" sa-si dea cu parerea :)
Asadar eu sa cer in scris legea unde se mentioneaza ca doar noi, cei de pe coloana, suntem obligati sa platim, sa cer hotararea adunarii generale unde se specifica acest lucru, si sa cer dovada efectuarii expertizei acoperisului? Daca nu primesc nici un raspuns din partea presedintelui, ce pot face in continuare? Fac sesizare la primarie, sau astept ca asociatia sa ne dea in judecata?
Buna seara!
As dori sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri legate de izolatia acoperisului.
Am sa incep printr-o povestioara scurta ca sa ma fac mai bine inteleasa, apoi am sa pun si intrebarile.
In vara anului 2010, s-a afisat la avizier o instintare de plata pentru repararea acoperisului. Toate bune si frumoase, doar ca suma ce revenea fiecarui apartament era ENORMA. Arunci m-am hotarat sa caut o oferta convenabila si care sa ofere garantie si am dus-o administratorei. De atunci a trecut 1 an si ceva si nu s-a mai intamplat nimic, pana ieri cand am primit o hartie de la presedinte prin care ni se impune constituirea fondului de reparatie necesar, cu suma aceea ENORMA pentru urgentarea lucrarii.
Eu vreau sa stiu cam ce am de facut in situatia asta? Daca exista stiupulat undeva ca suntem obigati sa platim doar cei de pe coloana?
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri. As vrea sa stiu cu ce articol din codul muncii il concediez pe presedinte si membrii executivi? Imi spuneti cum sa procedez corect? In procesul verbal trebuie sa trec data concedierii lor si nu stiu cu ce data sa trec...sedinta a avut loc pe data de 9 octombrie. Aaa, si vreau sa va mai intreb daca la sedinta extraordinara convocata trebuie sa fac si acolo tabel cu semnaturi si proces verbal.Multumesc mult! Astept cu interes mesajele dumneavoastra.
Răspuns la discuția Adunare generala extraordinara
Buna seara,

Daca se poate un sfat mi ar prinde foarte bine :
daca pe convocator apar datale de identificare ale asociatiei in cadrul careia se tine sedinta, acest lucuru poate fi considerat ilegal, avand in vedere ca acest convocator nu are stampila asociatiei fiind adunare generala extraordinara cu comitet de initiativa?
Buna seara!
Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta as fii tare bucuroasa. Spuneti-mi exista cumva posibilitatea ca, un chirias de spatiu comun, sa poata incheia direct contract cu furnizorul de nergie electrica, fara acordul celorlalti proprietari?
Si ar mai fii o intrebare....exista o suma minima de plata pentru chiria unui spatiu?
Multumesc frumos. Astept cu interes raspunsurile.
Răspuns la discuția Adunare generala extraordinara
Multumesc pentru raspunsuri.
As mai vrea sa va spun ca nu am tabel cu toate semnaturile, dar am poze ca ma afisat convocatorul si am o adresa facuta de presedinte, care a fost postata la avizier precum ca aceasta sedinta nu este valabila.Daca cineva se gandeste sa faca contestatie, ma pot lega si de aceasta adresa a presedintelui? Este Inregistrata la asociatie cu numar din registru si inca e afisata la avizier.
Răspuns la discuția Adunare generala extraordinara
Sa inteleg ca lipsa unora dintre cei 25 de semnatari ai tabelului nu reprezinta niciun impediment in a se convoca AG reconvocata?
Multumesc,