avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate insivxx

Activitate insivxx

Răspuns la discuția Reactivare firma suspendata
ahhh..si apropos, am verificat si la Adm. Financiara, si cu uimire am observat ca aia sunt mai destupati la minte: mai exact, cei de acolo mi-au zis ca prin scurgerea celor 3 ani de suspendare, Adm. FIn. ma considera din oficiu activ.

p.s. Da, este taxa abuziva, dar Reg. Com. nu va accepta nici in ruptul capului sa recunoasca asta. pt. ca ratiunea de a fi a Reg. Com. e sa stranga niste taxe pt. stat, care, dupa parerea mea, in majoritate sunt abuzive si exagerate, asa ca ce va mai mirati de inca una in plus.
Reg. Com. e doar inca o metoda prin care statul ne "mulge" de bani, mai grosolan sau mai elegant, depinde de taxa; asta e una din aia grosoloana ;)

cand voi primi raspunsul la cere, va voi informa despre ce ce mi-au comunicat.
Răspuns la discuția Reactivare firma suspendata
La fel am patit si eu azi, la Arad; m-am dus in mana cu cererea de constatare din oficiu a activarii firmei, si s-au uitat doamnele de la Registru la mine ca la urs, parca eram picat din luna :))))))
Mi-au zis ca e o premiera ce pretind eu; si ca raspunsul oficial pe care il voi primi va fi negativ, caci ei nu fac nimic de capul lor, ci aplica tarifele si procedurile din baza legala de functionare a Reg. Com. Am incercat o explicatie logica a absurditatii taxei cu o angajata, care la final a recunoscut ca ei (Reg. Com.) nu au ce sa imi faca daca eu imi desfasor activitatea pe firma de acum incolo, dar ca , in mom. in care voi reveni la Registru sa solicit un certificat constatator pt diverse chestii, tot eu voi avea de suferit, caci pe el se va mentiona ca firma nu este activata; de fapt formularea stadiului in care se afla firma, in softul lor, este "expirare suspendare firma".
am urmarit discutia pe acest subiect, este foarte interesanta.
Am si eu o intrebare scurta, simpla:
Am semnat un contract pt telefonie mobila acum un an si 2 sapt pt o perioada de doi ani.
Nu am beneficiat de nici un telefon sau oferta promotionala.
Intrebare: pot sa notific rezilierea contractului, fara ca furnizorul de telefonie sa aiba dreptul la "justa despagubire" ? Mai pe romaneste, pot sa renunt la contract si sa nu mai platesc nimic?
Răspuns la discuția Demisie perioada proba
multumesc pt raspuns.

pai nu am prmit inca nici o rezolutie pe cererea de demisie; un exemplar in original l-am inmanat persoanei ierarhic superioare in firma, care a refuzat sa semneze;
prin urmare, am scanat cererea de demisie, si cu nr de inregistrare dat din registrul companiei, am trmis cererea scanata pe e-mail catre dept. HR si catre persoana ierarhic superioara mai inainte mentionata.
De asemenea, nu am primit raspuns nici la e-mail.
Iar la apelul telefonic catre pers de la HR, aceasta mi-a refuzat apelurile , probabil vazand ca vin de la numarul meu de telefon :)
e putin amuzanta situatia, dar eu vreau sa suflu si in iaurt cum s-ar zice, ca sa nu am surprize peste 20 zile, cand in mod normal mi s-ar incheia preavizul.
Răspuns la discuția Demisie perioada proba
Multumesc frumos pt amabilitate.

In cazul acesta, (ca as fi notificat de catre anagajator, ulterior demisiei trimisa de mine), desfacerea contractului de munca are loc in conditiile unei alte prevederi din Codul Muncii, cea care prevede ca am fost demis ca necorespunzator, deci initiativa incetarii CIM va aparea ca venind din partea angajatorului?

Sau are intaietate demisia mea, fiind intropdusa cronologic prima, doar atat ca pierd perioada de preaviz?

Cu alte cuvinte, pe baza carui act inceteaza contractul de munca? Presupun ca tot pe baza demisiei mele, doar ca nu mai beneficiez de preaviz, asa este?

va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Demisie perioada proba
freeelis a scris:

Sunteti in perioada de proba ? ... daca da, atunci pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia, potrivit art.31 alin.3 C.mun.

Daca nu sunteti in perioada de proba , aveti doua variante:
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - , situatie in care nu se acorda preaviz
- demisia care poate fi cu sau fara preaviz, art.81 C.mun.
Daca este o demisie cu preaviz, atunci timpul de munca pe perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m.


Buna seara,

Daca sunt in perioada de proba de 90 zile, si mi-am depus deja demisia, cu preaviz de 20 zile lucratoare conf CIM, angajatorul poate sa "contra-atace" si sa-mi faca ulterior, in ziua rurmatoare de ex, o notificare de incetare a contractului de munca, la zi sau cu un preaviz mai scurt?