Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie perioada proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie perioada proba

Buna-seara,
Daca am contract nedterminat cu perioada de proba de 90 zile, pot sa-mi depun demisia?
Trebuie sa stau in preaviz 15 zile?
in preaviz se va lucra 8ore/zi sau mai putin?

Multumesc
Sunteti in perioada de proba ? ... daca da, atunci pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia, potrivit art.31 alin.3 C.mun.

Daca nu sunteti in perioada de proba , aveti doua variante:
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - , situatie in care nu se acorda preaviz
- demisia care poate fi cu sau fara preaviz, art.81 C.mun.
Daca este o demisie cu preaviz, atunci timpul de munca pe perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m.
freeelis a scris:

Sunteti in perioada de proba ? ... daca da, atunci pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia, potrivit art.31 alin.3 C.mun.

Daca nu sunteti in perioada de proba , aveti doua variante:
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - , situatie in care nu se acorda preaviz
- demisia care poate fi cu sau fara preaviz, art.81 C.mun.
Daca este o demisie cu preaviz, atunci timpul de munca pe perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m.

Buna seara,

Daca sunt in perioada de proba de 90 zile, si mi-am depus deja demisia, cu preaviz de 20 zile lucratoare conf CIM, angajatorul poate sa "contra-atace" si sa-mi faca ulterior, in ziua rurmatoare de ex, o notificare de incetare a contractului de munca, la zi sau cu un preaviz mai scurt?
Da, angajatorul poate sa mentioneze pe demisia dumneavoastra ca doreste sa renunte la perioada de preaviz si sa va aduca la cunostinta acest fapt.
Multumesc frumos pt amabilitate.

In cazul acesta, (ca as fi notificat de catre anagajator, ulterior demisiei trimisa de mine), desfacerea contractului de munca are loc in conditiile unei alte prevederi din Codul Muncii, cea care prevede ca am fost demis ca necorespunzator, deci initiativa incetarii CIM va aparea ca venind din partea angajatorului?

Sau are intaietate demisia mea, fiind intropdusa cronologic prima, doar atat ca pierd perioada de preaviz?

Cu alte cuvinte, pe baza carui act inceteaza contractul de munca? Presupun ca tot pe baza demisiei mele, doar ca nu mai beneficiez de preaviz, asa este?

va multumesc anticipat.
Ceea ce spuneti dvs ar semana cu un abuz din partea angajatorului .. o concediere pentru necorespundere profesionala trebuie sa urmeze o anumita procedura pevazuta in Codul Muncii , altfel decizia emisa este lovita de nulitate absoluta.

Cred ca va avea intaietate demisia dvs care poate fi cu sau fara preaviz ... depinde de rezolutia data de angajator pe cererea dvs de demisie.