avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate herminaida

Activitate herminaida

Discuție salarizare
Buna ziua !
Lucrez la Societate comerciala pe actiuni.
Muncitorii au un salariu care impreuna cu alte sporuri ( conditii vatamatoare, ...) ajung la un salariu brut de 1400. Salariul de baza (incadrare) era de 850 lei, de la 1 iulie angajatorul este obligat sa il mareasca la 900. E normal ca un muncitor sa de paseasca un alt salariat cu studii superioare ? Se procedeaza corect? Practic de cate ori a crescut salariu minim brut pe tara la muncitori le-a crescut salariul. astfel s-a ajuns la situatia in care un muncitor sa depaseasca cu mult un salariat cu studii superioare care nu beneficiaza decat de spor de vechime.
astfel un muncitor ajunge la 1400 brut si un salariat cu studii superioare ajunge la 1300 brut? se procedeaza corect ? La urmatoarea marire tot muncitorul va beneficia ???
da. e vb de privat.

Buna ziua. Care este modalitate legala prin care se poate acorda renta viagera ca recompensa pentru eforturile si meritele deosebite depuse de un profesor membru fondator? Acestuia i-a incetat contractul de munca, a iesit la pensie si se doreste sa i se acorde renta viagera pentru merite deosebite. Ce forma juridica trebuie sa imbrace aceasta? Se platesc contributii la stat si care sunt acestea? Daca se poate sa ma ajutati cu un model in acest sens. Va multumesc!


Buna ziua. care este modalitate legala prin care se poate acorda renta viagera ca recompensa pentru eforturile si meritele deosebite depuse de un profesor membru fondator? Acestuia i/a incetat contractul de munca, a iesit la pensie si se doreste sa i se acorde renta viagera pentru merite deosebite. Ce forma juridica trebuie sa imbrace aceasta? se platesc contributii la stat si care sunt acestea? Daca se poate sa ma ajutati cu un model in acest sens. Va multumesc!
Răspuns la discuția Decizie concediere
multumesc pentru raspuns
buna ziua. Care este procedura legala privind desfiintarea unui post de asistent universitar datorita faptului ca nu mai sunt sutudenti.
Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea ce lege te obliga sa inlocuiesti cenzorii cu o firma de audit? Am inteles ca ar fi oug 109/2011, am citit dar nu gasesc un articol clar care sa ma lamureasca. Multumesc pt raspuns anticipat!
ma poate ajuta cineva cu un model contract de prestari servicii pentru refacere spatii verzi, gazon, arbori. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția comisie de disciplina
Multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția comisie de disciplina
raspunsul dvs il stiam. Poate nu m-am exprimat corect. Intrebarea era daca e legal ca au facut aceste schimbari inaintea unei cercetari disciplinare si mai mult eu eram in concediu de odihna?