avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_lucian

Activitate ionut_lucian

Treaba sta cam asa, am avut un BIA pe care am inregistrat niste datorii deoarece mi se imputa niste tva neachitat, in paralel am si un SRL pe care am transferat activitatea tocmai pentru a nu atinge acel prag care sa ma faca platitor de TVA pe BIA. Pe scurt ANAF-ul a scos din activitatea SRL niste sume si le-a pus pe BIA tocmai pentru a ma baga la TVA. Am avut proces, l-am pierdut si primeam in continuare pe persoana fizica instiintari cu datoria catre ANAF.
Mai nou am primit pe SRL o ,,Adresa de instiintare a popririi asupra sumelor datorate debitorului de catre terti" in care spune asa:
In baza art.236 alin.5 din Legea nr.207/2015 prinvind Codul de procedura fiscala, se infiinteaza poprirea asupra sumelor de bani datorate de dumneavoastra cu orice titlu, debitorului urmarit (numele meu) (adresa domiciliu personal), conform titlurilor executorii emise de SERVICIUL FISCAL.
Sumele vor fi retinute si virate in conturile deschise la unitatea de trezorerie a statului.

Eu inteleg din asta ca au scos SRL drept dator la mine ca persoana fizica si ca atare se pune poprire pe contul SRL-ului pe sumele alea datorate de BIA. Va rog frumos daca ma puteti lamuri daca asa sta treaba si daca este legal sa faca treaba asta ANAF-ul si modalitatile legale in care pot combate aceasta poprire. Si daca ma poate cineva lamuri si ce inseamna mai exact poprirea pe contul SRL-ului, nu am sa mai pot plati impozite si alte lucruri si toti banii vor merge direct pentru stingerea acelei datorii personale? Multumesc anticipat.
Multumesc de raspunsuri, am sa revin cu detalii despre lunile de plata luni dupa ce merg la asociatie si cer niste grafice. Oricum din cate vad legi clare nu exista dar asociatiile au dreptul sa faca cam ce vor ele, mie mi se pare un mare abuz sa fiu hartuit la fiecare 2-3 luni neplatite ca mi se taie apa, si mai ales o mare magarie ca au instalat robinet la vecinii de dedesubt care sunt niste betivi si imi pot opri mie apa dupa bunul lor plac. Dupa o ultima runda de discutii luni la asociatie si cu vecinul, daca nu dispare robinetul am de gand sa dau in judecata atat asociatia cat si pe vecinii de jos.
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati, cu o situatie asemanatoare ma confrunt si eu. Mai exact, am avut probleme cu infiltratiile la apartamentul de dedesubt, am primit somatie de la asociatie, am remediat problema prin schimbarea sifonului si a tevilor inclusiv o bucata de teava de la vecinul de jos. Cu asociatia am problema veche, de la o cearta puternica cand au incercat sa-mi bage pe gat toate pierderile din zona. Omul care l-am adus si a reparat inclusiv la vecinii de jos a observat ca s-a pus robinet pe teava. Acum ma trezesc cu somatie de la asociatie ca am de plata 3 luni restante + penalitati, adica 530 restanta si penalitati de 170 si ca daca in termen de 5 zile nu platesc imi taie apa. Eu am citit legea 230/2007 si nu am gasit nicaieri cum ca asociatia ar avea dreptul sa instaleze robinet pe teava si sa imi opreasca mie apa. Sunt care nu platesc si cate un an si nu le zice nimeni nimic,iar eu sunt amenintat dupa 3 luni ca imi taie apa.
Intrebarile mele sunt: exista vreo lege care le da dreptul sa-mi taie apa? Daca da va rog frumos sa imi spuneti exact care ca sa o citesc si eu. Si o alta intrebare ar fi, daca la suma restanta de 530 pot fi puse penalitati de 170 lei?
Multumesc anticipat.
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca inscrierea nu a fost facuta in termen de 60 de zile de la absolvire, mai este vreo sansa pentru a primi somaj, poate o alta perioada in care se pot depune cereri? Fata mea a terminat liceul anul acesta dar nu a stiut ca trebuie sa se inscrie in termen de 60 de zile la fortele de munca, iar acum i s-a spus ca e prea tarziu si nu mai poate primi somaj. Multumesc anticipat.