avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate Tania3

Activitate Tania3

Răspuns la discuția As putea participa la concurs?
Multumesc pentru raspuns! Am sa cantaresc lucrurile sa vedem cum e cel mai bine pentru familie si pentru mine!
Ma gasesc in urmatoarea situatie: sunt absolventa din 2011 a scolii posliceale sanitare( asistenta medicala) sunt in somaj, gravida in 7 luni, voi intra in prenatal peste 2 saptamani, dar la spitalul din oras se scot la concurs posturi pt meseria mea in aprilie deci exact cu cateva zile inainte de a naste eu. Intrebarea este daca pot sa particip la concurs de ocuparea unui post ( contract pe perioada nedeterminata) si sa continui sa am drepturi dupa nastere ( indemnizatia de crestere a copilului)?
Ce spune legea in acest caz?
E ceva inedit ca se scot la noi extrem de multe posturi in sanatate si nu cred ca voi mai avea astfel de sansa!
Răspuns la discuția Cum sa imi primesc salariul?
Suntem in urmatoarea situatie, sotul e angajat din noiembrie, a primit plata pentru luna noiembrie in 24 decembrie cu mari insistente , s-a induplecat patronul fiind sarbatorile , la incheierea contractului i s-a comunicat verbal ca plata salariului se face intre datele de 15-20 ale fiecarei luni, deja suntem in 29 ianuarie si nici vorba de bani.... am luat la mana contractul pe care l-a semnat sotul cu firma, si am constatat cu stupoare ca acest contract la punctul in care se specifica data platii salariului nu are o data ci puncte ..........., ce e de facut in acest caz? ( a fost o neatentie din partea sotului) Omul ( patronul) e in judecata cu alti fosti angajati pt neplata salariilor, si acest tip ameninta cu moartea (pe fostii angajati) , daca sotul meu spune ceva de bani i se spune, " ce iar vreti bani?" , mentionez ca sotul e nefumator antialcoolic si serios, punctual , deci nu are sefu ce sa ii bage de vina si lucreaza dupa normele impuse de sef. Ramanem in urma cu plata facturilor , ma gandesc cu groaza la zilele care uremaza, nu avem nici bani de paine si proviziile casei sunt aproape gata ..... sotul merge pe jos kilomerii intregi pana la munca si cu toate astea nu intarzie. De schimbat locul de munca e destul de greu la noi in oras, si pana ar lucra o luna in orice alta parte nu avem din ce trai, eu sunt gravida in 6 luni si avem si un copil de 4 ani..... Ce as putea sa fac ? ( sa nu fiu inteleasa gresit, nu-mi trebuie mila nimanui, am nevoie de un sfat ca sa putem trai la limita inferioara a decentei)
Multumesc !
( Am uitat sa specific celelalte venituri ale familei, alocatia de 42 ron a copilului , 25 ron alocatia de sustinere a familiei si 250 ron somajul meu)
Pentru a elimina suspiciunea de fractura se face radiografie, si , clar omu tre sa mearga la urgenta!Nu se plateste, dr de garda (ortoped sau traumatolog) va examina leziunea si va interoga pacientul cu privire la modul in care s-a produs acea leziune, coreland ceea ce este evident la pacient cu ceea ce relateaza pacientul si cu rezultatul radiografiei, abia apoi se pune un diagnostic si se da un tratament.Aceste cazuri nu sunt urgente majore, dar se trateaza in serviciile de traumatologie( urgenta , unde exista asa ceva)!

Iti trebuie doar buletinul la sectia de urgente ( unitate primiri urgente), dup-aia daca le mai trebe ceva iti vor cere sa aduci ulterior, dar de obicei nu se intampla sa ceara acte aditionale! ( cel putin asa ceva se intampla pana acum)
Răspuns la discuția Sarcina si somaj
Si eu sunt in aceeasi situatie, doar ca eu am 23 de saptamani si am somajul 250 ron ( somaj de absolventa) din cate am inteles somajul meu ar trebui sa se incheie la data de 29 aprilie , dar in martie voi avea cele 7 luni sa pot intra in prenatal...... intrebarea mea e cate % din somaj va fi concediul prenatal?
Si ce se poate face in cazul in care angajatorul nu da banii de salariu la timp ?Sau ii da esalonati cate 100-200 ron, cum are maria sa chef?
Sotul meu lucreaza la un patron care da foarte greu bani angajatilor( 1-2 milioane vechi, cand si cand) cum sa obrtinem salariu sotului avand in vedere ca momentan acesta este singurul venit stabil al familiei ( alocatia fetei 42 roni is ... nu ajung nici de o factura... si eu inca nu am primit somaj)....exista vreo solutie sau singura optiune ar fi schimbarea locului de munca , ceea ce in luna decembrie e cam greu .......
Interesant ca vrei sa te intorci ca in Italia nu tre sa dai bani la dr pe cand aici te costa tot, , dpdv al legii e asa cum zice dolmnul valeriutudor, numai ca nici un doctor nu va accepta sa te vada doar la spital toti ginecologii au cabinete medicale si daca vrei sa ai o sarcina urmarita cum trebuie tre sa iti cauti un dr , in concluzie vizita lunara in primele 7 luni aspi la 2 saptamani in luna a 8 si saptamanal in luna a 9-a, costa fiecare vizita, depinde de zona in care te intorci in ro, daca ai norocul sa ai o sarcina fara probleme, analizele care is gratuite is minimale , de sange urina si testul hiv si rbw( sifilis) , restul totul costa antitoxoplasma citomegalovirus..... dublu test triplu test , amniocenteza daca este cazul..... deci cand se ajunge la nasterea propriu-zisa exista 2 variante nastere naturala sau cezariana , unii medici iti dspun in fata cat te costa altii astepata fara sa zica nmic , oricum intereseaza-te pe forumurile pentru parinti cat costa o nastere in romania, sau mai ai "oportunitatea" de a naste cu medicul de garda, si aici iar nu se stie cum , pe mana cui pici. Eu as plecat in italia cat vad cu ochii, cumnata mea are termen la limita tre sa nasca si ii este mult mai usor acolo decat i-ar fi aici in tara , ea isi peminte cu salar in italia sa isi cumpere mobila pt bebe si eu aici a trebuit sa imprumut un patut de bebe de la vecini. Eu te sfatuiesc sa te informezi foarte bine inainte de a lua o astfel de decizie. Teoretic romania protejeaza gravidele si lauzele( 1 luna dupa nastere) practic te jupoaie de vie ginecologii care au si ei un fel de lege a lor!
Poate cineva va zice ca se fac consultatiii in policlinica gratuite, da e adevarat la care tre sa te programezi cu 2 luni inainte si nimenersti la toti doctorii pe rand in 9 luni , eu una nu as putea , imi strang cureaua si merg la privat ( cabinet) sa imi urmareasca sarcina, voi avea o a 3-a cezariana fara a fi la cerere si crede-ma ca nu mi-e tot una cine imi taie burta si daca ar fi sa nasc natural nu mi-ar fi tot una cine ma coase jos dupa epiziotomie( taietura de perineu pt a evita rupturile, cu care se aleg majoritatea femeilor la nastere).......

Legea e buna, dar pana la Dumnezeu te manaca sfintii!

daca vrei mai multe info despre fata reala a Romaniei lasa un mesaj pe privat!

Avand contract in Italia legea de acolo e mult mai avantajoasa pentru tine, daca nu gasesti informatii scrie privat un mesaj si te ajut eu , am rude in Italia si stiu exact ce vorbesc !
Inseamna ca domana de la somaj nu prea stie ce vorbeste ! Multumesc ca m-ati luminat!