avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Activitate viorel_oradea

Activitate viorel_oradea

Salutare!

Daca am o creanta pt care s-ar putea sa fiu executat silit si eu sunt membru fondator si presedinte intr-un ONG, exista posibilitatea sa fie afectat patrimoniul ONG sau patrimoniul cu care am contribuit in constituirea ONG?
Buna ziua!
Ca urmare a unei intelegeri cu un amic, i-am realizat in totalitate o lucrare de licenta, pentru o suma pe care am stabilit-o dupa ce am finalizat lucrarea, dat fiind ca nu stia exact care sunt solicitarile din partea profesorului coordonator. A fost de acord cu suma, insa dupa ce a sustinut lucrarea de licenta, nu mi-a platit nimic din suma convenita si evita prin orice mijloace orice forma de contact.
Ca dovezi nu am niciun inscris pentru aceasta suma si pentru realizarea lucrarii, tocmai pentru ca nu stiam care sunt cerintele de la inceput.

Care sunt sansele sa pot obtine executarea silita in acest caz? Sau pot exista alte variante?

Va multumesc!
Buna ziua! Am un credit de consum, contractat in 2007, care este administrat in acest moment de o firma de recuperari creante. Creditul nu a fost achitat din cauza unei inselaciuni, iar acum eu sunt cel care trebuie sa returnez banii. Creanta o voi returna, insa momentan imi este imposibil... Intentionez sa deschid o firma pentru a demara cateva proiecte, insa nu stiu care este riscul de a fi executat silit. Daca eu, persoana fizica, am un credit, firma de recuperari/banca poate sa'mi execute firma in vederea recuperarii creantei? Multumesc!
Buna ziua,
In luna noiembrie, anul 2007 am luat un credit de nevoi personale de 10 mii Euro de la o banca, pentru un cunoscut. Nu am beneficiat de bani, tipul a plecat intre timp din tara si nu este de gasit. Di ianuarie 2011, creditul a fost cesionat, suma totala a ajuns la 54000 Ron in prezent. Am facut doar un act "de mana" cu respectivul in momentul in care i-am dat banii, insa nu am facut nimic la notar. Sunt mai multe persoane in situatia mea, in acest caz, deci as avea cativa martori, inclusiv o contabila care mi-a facut angajarea la firma inculpatului, pentru a putea accesa creditul. Ideea este ca as vrea sa obtin o decizie in istanta, prin care creditul si penalitatile si... sa fie transferate acestuia. Care sunt sansele sa se poata obtine o astfel de decizie? Intre timp, evident ca sunt presat de firma de recuperare...Multumesc!