avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate vasilegabriel

Activitate vasilegabriel

buna ziua , in urma unei operatii chirugicale m-am ales cu o pareza de nerv . Am ajuns la 273 de zile concediu medical , medicul mi-a mai recomandat inca 90 zile iar cand am fost sa depun actele asistenta efectiv a refuzat sa imi primeasca actele vorbind foarte urat cu mine . Vreau sa stiu care este sunt pasii legali pe care trebuie sa ii urmez ca sa imi trimita referatul la Bucuresti . Multumesc .
Buna ziua , va rog sa imi spuneti daca agentul de paza/securitate are dreptul sa : ia temperatura la intrarea in magazin , are dreptul sa controleze bagajele clientului , poate obliga clientul sa lase bagajele in dulapurile amenajate daca acesta nu vrea , in ce conditii poate face control corporal . Am aceste intrebari pentru ca un agent a raspuns la toate aceste intrebari ca le are in fisa postului si cred ca face abuz . Va rog sa ma lamuriti in aceaste cazuri . Va multumesc .
Buna ziua , locuiesc intr-un bloc cu 9 etaje toate balcoanele sunt praf pica tencuiala de pe ele . Presedintele de asociatie spune ca balcoanele sunt ale proprietarilor si nu vrea sa le reabiliteze . Care este calea legala prin care asociatia este obligata sa le repare . Din cate stiu balcoanele sunt parte comuna . Va rog sa ma ajutati. Multumesc.
Răspuns la discuția Zile sarbatoare
Ma refer la faptul ca in noiembrie sunt 21 de zile lucratoare si 9 zile libere,iar pe 30.11 magazinul nu se inchide mergem la lucru. Normal ar fi sa se primeasca cea de a 9-a zi libera daca in 30 esti la munca si renumeratia pentru ziua de sarbatoare. Este normal sa nu primesti ziua libera daca in 30 esti la munca?
Discuție Zile sarbatoare
Data de 30.11 este zi libera asta inseamna ca in luna 11 sunt 9 zile libere. Cand primesti ziua libera daca lucrezi in data de 30.11.?
Buna ziua daca esti fortat sa semnezi un nou act aditional prin care iti sunt luate o parte din drepturi in urma unui proces ce este de facut? In primul fiind mentionat diurna in val 87,5 iar in al doilea scriind conform legii. Multumesc
Discuție Detasare
Buna ziua,cum se poate face diferenta din punct de vedere legal intre indemnizatie specific detasarii si diurna reglementata de hg 518 in situatia in care pe ambele acte aditionale este trecut indemnizatie de detasare si intra in vigoare la aceeasi data 24.04.2017? In primul scrie durata detasarii ( 24.04.2017 - 24.04.2018 ) salariatul primeste un salar brut de 1450 si o indemnizatie de detasare de 35 euro x 2,5zi , pe perioada detasarii CM nu se suspenda . Prezentul act aditional modifica CM incepand cu data 24.04.2017. In al doilea scrie durata detasarii ( 24.04.2017 - 24.04.2018 ) , moneda in care vor fi platite drepturile salariale si modalitatile de plata - Salariatul v-a primi o remuneratie ( indemnizatie de detasare ) de cel putin 8.84 euro pe ora conform legea Milog BGBI.I.S 1348,pe perioada detasarii CM nu se suspenda . Prezentul act aditional modifica CM incepand cu data 24.04.2017. Ce drepturi banesti imi revin pe perioada de detasare?
Răspuns la discuția Legea 16 2017
Dar este vb de toata legislatia romana (toate drepturile) vs cea germana nu numai de cea salariala . Iar in acest caz cred cea romana este mai favorabila.
Răspuns la discuția Legea 16 2017
Ma referam la cel de al doilea aliniat in care legislatia din romania este mai favorabila . Cel putin asa vad eu fata de cea din germania . Luata in calculcul doar indemnizatia de detasare 35 e × 2.5 intr-o luna este mai bine decat ce poate legislatia germana sa ofere ca sa numai zic pe perioada de 1 an . Sau inteleg eu gresit legislatia din tara ?
Discuție Legea 16 2017
Buna ziua ,
Ma puteti ajuta va rog sa inteleg exact art.12 din legea 16? Daca este dupa cum am inteles eu inseamna ca pt un lucrator detasat transfrintaluer in UE ii este mai favorabila legislatia din Ro. salar in tara,plata ore suplimentare,sporuri daca este cazul si indemnizatie de detasare conform hg 518. Pentru ca in orice tara din uniune se acorda salariul minim din tara respectiva si ore suplimentare , indemnizatia fiind oarecum obtionala. Multumesc ☺