avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate mack2006

Activitate mack2006

buna ziua,
suntem o Asociatie de Proprietari care avem de platit unei angajate cu cim partial 2 ore indemnizatia de maternitate. Indemnizatia este platita de toti locatarii iar noi trebuie sa angajam o alta persoana pe post , platind doua salarii astfel.Noi nu dorim sa platim aceasta indemnizatie decit dupa primirea ei de la CASMB , in urma depuneriii dosarului lunar de solicitare.
Va rog sa-mi comunicati care sunt repercursiunile ,daca exista asa ceva, in aceasta situatie..
cu stima,
Discuție D112 din 2018
buna ziua ,
va rog sa-mi spuneti de ce din 2018 , D112 nu percepe contributia angajatorului de munca de 2,25% la contractele de mandat presedinti asociatii de proprietari iar la un raspuns al dvs. ati comunicat ca se opreste la contractul de mandat.
Asociatiile de Proprietari pot angaja sau nu persoane fizice pentru lucrari de montaj gresie de exemplu si care este tipul acestui contract /contributii cerute
care sunt normele de protectia muncii pentru om serviciu, administrator si presedinte la o asociatie de proprietari
multumesc,
va rog sa-mi precizati care sunt documentele ce mi se elibereaza in urma efectuarii masuratorii si inregistrarii cadastrale a unui teren agricol si in special ce trebuie sa prezinte un plan cadastral ( ma refer la drumuri de acces, conducte de apa ,gaz, electrice si altele)
multumesc,
Buna ziua,
Va rog acordati-mi un ajutor explicativ in urmatoarea situatie:
am lucrat in acord global la Intreprinderea de Pescuit Oceanic Tulcea in perioada 1970-1980 , fiind lunar platit cu un salariu brut stabilit la angajare.
dupa o perioada de cca. sase luni de zile de pescuit in zona oceanica se calculau niste cote procentuale pe fiecare functie,din productia de peste capturat, transformate in lei si platite fiecaruia.
In momentul de fata sunt pensionar si doresc sa solicit recalcularea punctului de pensie prin prezentarea contributiilor cas pe care consider ca ar fi trebuit sa le fi retinut angajatorul la plata acestor cote procentuale.
IPO Tulcea este in lichidare judiciara iar cei de acolo mi-au spus ca nu s-au oprit contributii la plata acestor cote, ceeace nu-mi vine sa cred a fi adevarat( nu ar fi scapat o astfel de oportunitate lui Ceausescu sau lichiditatorul nu are timp de cautat in arhiva pentru astfel de problema)
Va rog sa-mi dati orice informatie care m-ar putea ajuta sa aflu raspunsul legal la problema mea si daca ar fi indicata o actiune in judecata pentru accesul la dosarul meu cu retributii salariale.
mii de multumiri anticipate,