Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributiile CAS in perioada 1970-1980 la salariul in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributiile CAS in perioada 1970-1980 la salariul in acord global

Buna ziua,
Va rog acordati-mi un ajutor explicativ in urmatoarea situatie:
am lucrat in acord global la Intreprinderea de Pescuit Oceanic Tulcea in perioada 1970-1980 , fiind lunar platit cu un salariu brut stabilit la angajare.
dupa o perioada de cca. sase luni de zile de pescuit in zona oceanica se calculau niste cote procentuale pe fiecare functie,din productia de peste capturat, transformate in lei si platite fiecaruia.
In momentul de fata sunt pensionar si doresc sa solicit recalcularea punctului de pensie prin prezentarea contributiilor cas pe care consider ca ar fi trebuit sa le fi retinut angajatorul la plata acestor cote procentuale.
IPO Tulcea este in lichidare judiciara iar cei de acolo mi-au spus ca nu s-au oprit contributii la plata acestor cote, ceeace nu-mi vine sa cred a fi adevarat( nu ar fi scapat o astfel de oportunitate lui Ceausescu sau lichiditatorul nu are timp de cautat in arhiva pentru astfel de problema)
Va rog sa-mi dati orice informatie care m-ar putea ajuta sa aflu raspunsul legal la problema mea si daca ar fi indicata o actiune in judecata pentru accesul la dosarul meu cu retributii salariale.
mii de multumiri anticipate,

In perioada de dinainte de revolutie angajatul nu platea nici o contributie pentru pensie.
Angajatorul era cel care platea o cota de 15% fin fondul de salarii al intreprinderii pentru fondul de pensii.

HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice prevede in Anexa nr. 15:
Menţiune: Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual întrucât nu au fãcut parte din bazã de calcul a pensiilor, conform legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
● formele de retribuire în acord sau cu bucata, în regie ori dupã timp, pe bazã de tarife sau cote procentuale;

Cititi si aici
www.avocatnet.ro/content/for...
ana_cer a scris:

In perioada de dinainte de revolutie angajatul nu platea nici o contributie pentru pensie.
Angajatorul era cel care platea o cota de 15% fin fondul de salarii al intreprinderii pentru fondul de pensii.

HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice prevede in Anexa nr. 15:
Menţiune: Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual întrucât nu au fãcut parte din bazã de calcul a pensiilor, conform legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
● formele de retribuire în acord sau cu bucata, în regie ori dupã timp, pe bazã de tarife sau cote procentuale;

Cititi si aici
www.avocatnet.ro/content/for...

Angajatul platea 2-3% pt. pensia suplimentara din salariul tarifar +sporul de vechime.
Aveti dreptate, exista contributia angajatului la pensia suplimentara:

- 2 % din salariul tarifar lunar de încadrare pentru perioada 01.01.1967 – 01.07.1977 (conform Legii 27/1966 privind pensiile de asigurari sociale de stat si pensia suplimentara, art.71)
- 2 % din retributia tarifara lunarã pentru perioada 01.07.1977 – 01.07.1986 (conform Legii 3/1977 privind pensiile de asigurari sociale de stat si asistenta sociala, art.64)
- 3 % din retributia tarifara lunarã şi din sporul de vechime neîntreruptã în aceeaşi unitate pentru perioada 01.07.1986 – 01.01.1999 (conform Legii 3/1977 privind pensiile de asigurari sociale de stat si asistenta sociala, art.64 modificat de Decretul 232/30.06.1986 pentru modificarea unor dispozitii legale cu privire la pensia suplimentara)
- 5 % pentru sumele încasate drept salarii de baza la care se adauga sporurile cu caracter permanent prevãzute în contractele individuale de munca pentru perioada 01.01.1999 – 01.04.2001 (conform Ordonantei de Urgenta nr.31/05.11.1998 art.5)
@Valentin Mester

In completare, contributia platita la fondul pentru pensia suplimentara a fost intotdeauna valorificata la stabilirea drepturilor de pensie (art. 165 din Legea nr. 19/2000 si art. 168 din Legea nr. 263/2010).
Gabriela Pintea, Consilier juridic