avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate jo27uky

Activitate jo27uky

Buna ziua
Am avut un proces pe rol si s a incheiat in 19/20/2021 Dar încă nu s a redactat ca sa pot intra in posesia hotărârii.
Ce ma sfătuiți să fac pentru ca judecătorul de caz sa poata face redactarea hotărârii din data de 19/10/2021
Vreau sa fac următoarea mărturisire
În acest dosar este vorba de fica unui fost renumit avocat fost și prefect cu fiul si nora avocați in drept si care dețin anumite funcții prin tribunal .
Hotărârea imi este favorabilă dar daca nu pot intra in posesia ei este că si nula
A trecut mai bine de 1 an de la pronunțarea hotărârii.
Cu multa stima!
Răspuns la discuția Contestatie PV amenda circulatie
Multumesc frumos pt raspuns.
Inca o intrebare Ce ma sfatiiti sa platesc amenda inainte sau dupa solitionarea contestatiei ???


Răspuns la discuția Contestatie PV amenda circulatie
Multumesc f mult pentru raspuns. Contestatia trebuie facuta si depusa de un avocat sau si eu o pot depune?

Buna ziua, as dori si eu un sfat cum sa atac prin contestatie o amenda.
In 15 august pe A1 la 10+500 am fost oprit de un echipaj de politie acuzand ca am incalcat banda de urgenta.Autostrada A1 inainte de intrarea in Bucuresti este pe 3 benzi circulam pe banda a 3 cand am.observat ca banda a 3 se termina am semnalizat pt revenire pe banda a 2 si cum se curcula bara la bara si nineni nu ti acorda prioritate am inaintat foarte usor pana cand mi s a facut loc pe banda a 2
La intrarea in Bucuresti am fost tras pe dreapta acuzandu ma ca am circulat pe banda de urgenta,i am explicat frumos Dl politist situatia nu a vrut sa inteleaga,i am dat actele sconstand in certif de imatriculare permis si pasaport,mi a cerut CI i am spus ca nu o am.la mine si a fost foarte iritat..Mentionez ca atat permisul car si pasaportul sunt eliberate de Mare Britanie fiind cetatean cu dubla cetatenie..
Cand si altii au facut acelas lucru i am zis pe ei de ce nu i opritii??? Replica a fost Nu i am vazut.Cred ca am fost discriminat.Doresc sa depun contestatie deoarece in zona nu exista indicator sau marcaj prin care sa se atentioneze ca pe distana de 100 ,150 metri pana la terminarea autostrazii este banda de urgenta.
Cum si unde sa depun contestatie
Multumesc!
Sent from Yahoo Mail on Android
Sent from Yahoo Mail on Android
1) ce avantaje si dezavantase sunt daca declari ca accidentul este accident de munca ????
2)mi- as putea pierde locul de munca daca incerc sa declar ca accidentul este accident de muna firma fiind privata??

PS accidentul s a produs in timpul programului de lucru (ora 9,30) in sectia in care lucram,masian de croit mi-a taiat un tendon de la deget,s-a intervenit chirurgical,Dr asigurandu-ma ca totul va fi ok dupa vindecare
multumesc!
acident de munca (taierea tendonului la un deget),angajatorul impreuna cu reprezentantul ITM care raspunde de aceea firma nu doresc inregistrarea accidentului de munca , cu toate ca s a intervenit chirurgical
1) de ce credeti ca NU doresc sa inregistreza accidentul ca fiind accident de munca?
2)ce ar trebui sa fac, sa cer sa se inregistreze accidentul sau nu?(cum este mai bine pentru mine)
3) unde ar trebui sa ma adresez in caz ca ei vor sa musamalizeze acest caz?
multumesc!
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
buna ziua
azi am intrat in posesia citatie cu capetele de acuzare
daca vrei-ti sa le vedeti unde sa le postez aici sau in mailul dv
deasem,ene v as putea trim si cvc
mentionez k eu momentan nu sunt in tara
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
buna ziua
dar este posibil k sa fie anulat CVC care este perfect valabil facut de notar
si sa zicem k ok doamna respectiva va avea castig de cauza
cine ma despagubeste pe mine pretul platit pe apartament plus imbunatatirile facute??
Răspuns la discuția contract vanzare cumparare
asa
dupa cate stiu eu blocul a fost construit de 2 asociati incepand cu anul 2007/ 2008 nu stiu exact data inceperii constructiei
o parte din ap s au vandut din faza constructiei altele nu
dar in timpul constructiei sau dupa finalizarea ei unul dintre asociati a murit
apartamentul cumparat de mine a fost vandut decatre firma constructoare la o persoana fizica actul nr.... din data... inreg la notar etc platit integral
aceasta persoana fizica mi l a vandut mie in august 2009 cu cvc facut la notar trecut in cartea funciara etc la pretul pietei chair pot spune k a fost cam piperat pretul avand in vedere k nu era finalizat complet fara usi fara baie fara bucatarie si pedeasupora mai si ploa in el acoperisul nefiind terminat
in 2011 firma constructoare intra in insolventa
restul apartamentelor care nu s au vandut sunt scoase la licitatie publica nearatandu se cumparatori interesati deoarece asa cum am specificat ele nu sunt finisate
unul dintre constructori(sotia decedatului) mi a intantat proces pentru anularea CVC atat intre mine cat si persoana fizica cat si intre persoana fizica cat si constructor motivul fiind k apartamentul nu a fost vandut la pretul real(acuzatia total nereala) eu am platit exact cat mi s a cerut
oricum eu am consultat piata imobiliara din perioada respectiva si pot afirma ca pretul era un pik mai mare decat realitatea dar am fost multumit ca era un apartament intr un bloc nou
ce sfaturi imi dati in continuare?
multumesc pentru raspuns
ceau
acum 2 ani mai bn zis in august 2009 am cumparat un apartament intr un bloc nou.
propietarul si blocului a vandut acest apartament unei persoane fizice inainte de finalizare lucrarilor. eu am cumparat acest apartament cred k la un an dupa ce a fost dobandit de acesta
acum (azi mai bine zis )dupa 3 ani de la dobandire dupa ce am investit in el mai bn de 50 mi de euro deoarece nu era finalizat(fara usi fara instalatie sanitara fara baie etc) primesc o citatie precum unul dintre propietari cere in insatnta anularea contractului de vanzare atat intre mine si vanzator cat si intre acest cumparator si propietar
cum se poate asa ceva
vreau si eu o lamurire urgenta
astept un raspund fff urgent
multumesc anticipat pentru ajutor