avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate Droxi

Activitate Droxi

Discuție Mostenire
Buna ziua. Bunicii mei au decedat acum 13 ani, respectiv 5. Mama mea detine actele apartamentului unde ei au locuit. Ea impreuna cu fratele ei nu au facut nici un act totul fiind lasat la intamplare. Anul trecut fratele ei a murit. El are 2 copii iar eu mai am un frate. Problema este ca mama nu vrea sa faca nimic legat de acel apartament, nimeni nu o poate convinge sa faca actele.necesare in vederea succesiunii si vinderii. As dori sa stiu ce putem face noi nepotii ca sa reusim sa facem actele si sa vindem apartamentul. Va multumesc
Răspuns la discuția Contract Inchiriere
Astazi proprietarul m-a anuntat ca tb. sa mearga cu contractele (contr lui si al meu ), impreuna cu o cerere facuta de ambele parti , prin care sa anuleze contractul. Este necesara aceasta operatiune? Ar tb. sa-mi fac griji ?
Răspuns la discuția Contract Inchiriere
Va multumesc pt. raspunsuri . Insa am o problema care nu-mi da pace. Proprietarul nu mi-a emis chitanta pentru plata chiriei. De aceea ma tem ca voi avea probleme .
Am preluat aum 3 ani o societate comerciala, si am inchiriat spatiul de la proprietar . Acum 1 an am infiintat un al doilea pucnt de lucru. In urma schimbarilor si a crizei din ultimul an ,vrem sa inchidem primul punct de lucru aflat in spatiul proprietarului. Contractul cu proprietarul expira la 1 ianuarie 2010. I-am trimis o scrisoare prin care il anuntam cu 1 luna inainte ca vom elibera spatiul , lucru care e stipulat in contract. As dori sa stiu daca voi intampina probleme in eliberarea spatiului. Va multumesc anticipat.
Am un magazin alimentar si de 1 luna am angajat o fata cu contract de munca pe 4 ore . Acum am aflat ca ar vrea sa ramana gravida . Ce obligatii am eu fata de ea in cazul in care ar urma sa nasca . Va multumesc .
Poti afisa asa ceva in magazin . Am un magazin general. L-am deshis de 5 luni, si deja avem probleme cu niste vecini, care de fapt sunt un clan intreg. Ne creeaza frecvent probleme, au lovit-o pe vanzatoare si ea a ripostat, ne-au amenintat cu incendierea magazinului si cu bataia. Am apelat la Politie dupa incidentul cu vanzatoarea,dar unul dintre cei vizati ne-au amenintat de fata cu fortele de ordine . Iar Politia nu ne-a spus decat ca tb. sa avem dovezi sa-i acuzam de ceva. Acum ne e frica sa mergem la magazin , in fiecare dimineata ne astepam sa-l gasim spart si devastat . Nu gasesc o solutie , le-am interzis sa intre in mag, ne-au zgariat masina si ne-au amenintat. Stiu ca nu ne putem pune cu ei , dar tb. sa existe o cale sa aplanam conflictul si in acelasi timp sa nu ne lasam calcati in picioare. Daca cineva ne poate ajuta cu o solutie , asteptam cu nerabdare. Multumim anticipat.
Am deschis de curand un al 2 punct de lucru, si a fost nevoie de transfer de marfa intre gestiuni. As dori sa stiu cum se introduc aceste date in contabilitatea primara. Va multumesc.
Răspuns la discuția S.R.L. cu probleme
Societatea este infiintata din 1994. Noi am preluat-o de la fostul propretar in 2006 . Si cand am cumparat-o era pe pierdere. Apoi noi am scos-o pe profit.
Răspuns la discuția S.R.L. cu probleme
Si ce sa facem atunci? Noi nu stim contabilitate, cele 2 pers. avizate ne-au spus ca nu mai putem continua asa., contabilul nu vrea asa ne mai dea nici macar ultimele acte pe care le mai avem la dansul, si nu stim ce putem face . Suntem cu actele in urma din luna august. Vrem o solutie, sa putem sa contiunam ce am inceput. Ar tb. sa suspendam firma, sa deschidem alta, nu stim.
Răspuns la discuția S.R.L. cu probleme
Nu am nimic de ascuns, pentru ca nu vrem sa incheiem afacerea. Suntem tineri si am muncit foarte mult sa ajungem aici. Contabilul il plateam cand venea cu actele. Si in ultima perioada ne amana cu ele. Ca le aduce maine, apoi ca sunt gata dupa 2 zile, si tot asa. Problema este ca dansul nu cred ca se simte in stare sa continue cu contabilitatea. A cazut in patima bauturii. Am contactat 2 contabili respectabili, si amandoi mi-au recomandat sa suspend sau sa vand firma. De aceea am apelat la sfaturile Dumneavoastra. Vreau sa fie totul in ordine si in legalitate.. Va multumesc pentru toate sfaturile pe care le-am primit.