avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate xeni1983

Activitate xeni1983

Detin acordul asociatie pentru debransare. Insasi asociatia mi-a completat actele de debransare. Gigacalorimetru a fost ridicat de RADET banuisca ca la comanda asociatiei de proprietari desi in bloc din 10 apartamente doar 3 au aviz favorabil.
Daca RADET nu mai furniza caldura in bloc eu ce ar fi trebuit sa fac? Sa stau in frig? Eu cred ca are legatura
DEBRANSARE RADET Constanta

Anul trecut in martie am cumparat un apartament. Am comunicat asociatie ca doresc debransare de la RADET. Mi s-a spus ca se va putea face in vara. In vara desi toate apartamentele din scara nu mai doreau sa fie conenctate la RADET nu s-a putut face debransarea la nivel de scara pentru ca un vecin nu a fost de acord. Asociatia a completat si trimis hartiiile pentru debansare catorva (5 din 100) apartamente. La mine datorita unei erori a administratorei am primit raspuns NEGATIV la cererea de debransare. RADET nu a mai primit nicio solicitare de repararea a erorii pentru ca ei au dat raspunsul dupa terminarea termenului. Intre timp RADET a ridicat gicalorimetrul din bloc. Apoi eu am facut debransarea in apartamentul meu si montarea centralei. Acum mi-a venit o amenda ca m-am debransat ilegal. Cat de corecta este aceasta amenda tinand cont ca RADET nu mai furniza caldura in bloc?
Doresc sa cumpar o casa. Proprietarul este in Australia. Spune ca a facut procura catre o persoana din Romania. Persoana respectiva poate vinde? Cine plateste taxele aferente vanzatorului in cazul acesta?
Deci poate vira bani direct la banca in cont cu buletinul? Fara sa se fac transfer?
Buna ziua,
Detin un PFA cu obiectul de activitate servicii fotografice. Pentru clientii persoane fizice pot incheia contract si emite factura iar plata sa se faca in contul bancar deschis pe PFA?Transferul se poate face prin internet banking sau si direct la banca prin virarea banilor in cont? Doresc acest lucru pentru ca vreau sa evit cumpararea casei de marcat.
Buna ziua,

Detin un PFA din 2012.Pana in momentul de fata am avut mai multe cheltuieli decat venituri. In acest an am inregistrat o factura mai mare. Cheltuielile din anii precedenti se scad ? Sau voi plati impozit pentru diferenta dintre venit si cheltuieli din acest an? Pentru sumele cheltuite in anii precedenti trebuie sa fac contracte de imprumut intre persoana mea si PFA(pentru fiecare factura in parte un contract sau se poate si pentru sume mai mari)?
Se poate considera ca pot functiona ca:
f) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;

si sa dau doar chitanta?
Buna ziua,

Detin un PFA neplatitor de TVA si prestez servicii fotografice. Pentru clientii persoane fizice trebuie neaparat emis bon fiscal?
Doresc sa-mi deschid un pfa norma de venit in timpul concediului de crestere copil.
Se considera ca sunt angajat ca sa beneficiez de 50% reducere a normei de pe judet?