avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Activitate Iulia Toader

Activitate Iulia Toader

In ipoteza in care introduc o cerere pt incuviintarea purtarii numelui parintelui fata de care s-a stabilit ulterior filiatia prin hotarare judecatoreasca,imi voi motiva cererea in drept pe art .64 din vechiul cod al familiei?Mentionez ca art 47 din Legea 71/2011 prevede ca orice actiune privitoare la filiatie este supusa dispoz.Codului civil si produce efectele prevazute de acesta doar in cazul copiilor nascuti dupa intrarea NCC in vigoare,iar in speta,copilul este nascut inainte de intrarea in vigoare!In speta,in interesul copilului era sa se aplice prevederile noului cod intrucat copilul putea lua numele reunite,si nu numele parintelui fata de care s-a stabilit ulterior filiatia asa cum prevede art 64 C.familiei.Mai mult decat atat,ma poate ajuta cineva cu un model de astfel de cerere?


Răspuns la discuția Ipoteca in Noul Cod Civil
Si nu mi e foarte clara nici clasificarea ipotecii.Anterior intrarii in vigoare a noului cod ,ipoteca se clasifica in legala si conventionala.In actualul cod ipotecile legale sunt reglementate in cadrul sectiuni a 2 a cu privire la ipoteca imobiliara iar cele conventionale in sectiunea 1 (Dispozitii generale).Rog o minte luminata sa ma ajute si pe mine!
Ma poate ajuta cineva cu o interpretarea a articolelor ce reglementeaza Ipoteca in Noul Cod |Civil,eventual o comparatie intre legislatia in vigoare si cea anterioara?Nu am gasit doctrina pe Noul Cod,vis a vis de aceasta institutie juridica si ma gandesc ca sunt altii mai norocosi in a caror biblioteca se gasesc astfel de carti sau putin mai dotati d. p.d.v.intelectual si binevoitori in acelasi timp!Va multumesc!
Răspuns la discuția sng
Pai codurile necesare dar cred ca nu si suficiente sunt cele de procedura,nu sunt distincte caci din fraza ta se intelege ca ar fi pe de o parte coduri cum ar fi civil ,penal si pe de alta cele de procedura!Poti consulta si alte carti,intotdeauna e bine sa fii pregatit,sa nu te multumesti cu putin!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2012
Si eu tot cu procedura penala am inceput....mai am partea speciala....insa invat dupa Neagu intrucatintentionez sa-mi incerc norocul si la INM.Sunteti din Bucuresti?Mi e teama ca dupa cele 6 luni voi fi repartizata cine stie unde,(as dori macar in localitatea mea natala daca nu se poate in Buc )si din cauza acesta nu stiu ce sa fac,daca sa mai sustin exam sau nu.
sau la schimburile valutare....atunci nu ne e frica ca dam actul de identitate!bine punctat dl Ionut
Răspuns la discuția Admitere SNG 2012
Merci mult,si eu invat dupa tratate pt ca as vrea sa incerc si la INM dar e bine de stiut ca sunt suficiente si codurile ,in cazul in care nu reusesc sa asimilez din tratat,mai "tocesc" si din cod:).Merci inca o data si spor la invatat!!!
Stie cineva dupa ce carti trebuie sa invatam pt examenul de admitere la SNG?