avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate sabyn_a

Activitate sabyn_a

Răspuns la discuția Buna seara- drepturi partaj
Buna ziua asta stiu...pe mn ma interesa in cazul in care divorța si facem partaj ..eu am dreptul egal la casa asa cum are el? Adica jumate el jumate eu?.
Multumesc
Va rog sa ma lămuriți...daca sotul meu a facut un credit bancar si am cumparat un apartament, el fiind singurul care are carte de munca si creditul este pe numele lui eu muncesc dar nu am carte de munca...ratele le plătim din bani amindurora ...in caz de divort ce se întîmplă cu apartamentul? Decide banca cine plăteste rata? Sau care este şolutia corecta?? Va rog frumos sa ma lamurit...Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc mult...
Daca părinți mei au rol la primarie pe numele lor si il platesc de peste 30 de ani , nu pot sa isi faca acte cu uzucapiune?? Fara succesiune??

-editare citat mesaj anterior-
Discuție Succesiune
Buna ziua...va rog sa ma lămuriți in legatura cu o problema ...mama mea vrea sa faca succesiunea dupa moartea parintilor...sunt 6 frati dintre care 1 mort...2 dintre ei nu vor sa fac...ce este de facut in situatia asta???
In alta ordine de idee mama mea are rol la primarie pe numele ei de peste 30 de ani pe terenul unde este asezata casa parinteasca , poate sa isi faca acte pe ce detine in prezent fara succesiune sau fara frati?? Va multumesc
Răspuns la discuția cumul indemnizatie cu salariu
da eu am un hadicap gradu 1 si un certificat emis de comisia de evaluare permanent ,nu am fost niciodata incadrata in munca..din cauza asta vreau sa stiu toate detalile astea si daca ma pot angaja ,din cate stiu daca nu ma insel pot desfasura activitatea si la domiciliu,dar cel mai mult ma intereseaza daca ramin cu drepturile care le am in prezet si dupa angajare...multumesc
Sunt o persoana cu handicap gradul 1 vreau sa intreb daca ma pot angaja la o unitate protejata fara sa mi se taie drepturile de care beneficiezi adica:293lei ajutor social+insotitorul de 530lei.Va multumesc
Răspuns la discuția Invitatie cetatean tunisian
buna te rog sa imi spui si mie daca te-au intrebat de declaratie si ce ai scris in ea???pentru ca eu am foast astazi la ei si nu mi-au primit dosarul pe motiv ca nu il cunosc fata in fata si atunci cind fac dovata asta pot sa depun dosarul......te rog ajutama daca ai o idee iti multumesc frumos
buna dimineata.....vreau sa mai intreb daca stau cu chirie intru-un apartament dat de primarie si am contract de chirias pe 3 ani pot face invitatia pentru un cetatean tunisian sa vina in vizita in romania pentru 10 zile???multumesc
multumesc cred ca o sa incerc varianta asta cu rezervarea....
multumesc mult am mai auzi si varianta daca are rezervare la hotel aici pe perioada sederi credeti ca este posibil sa ia viza....??