avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate Aicilef

Activitate Aicilef

Spalare de bani in forma continuata prev. de art. 29 al.1 lit.a din legea 656/2002, cu aplic. art. 35 C.pen. fiecare in parte .
Obiect: masuri si exceptii dispuse de judecatorul de camera preliminata
Studiul procesual: Fond
Buna seara, sunt cercetata penal intrun dosar care a inceput urmarirea in instanta anul acesta, Am facut recurs la parchet impotriva rechizitoriului, am fost si am dat declaratie la politie inainte sa ajunga dosarul la parchet si bineinteles am pus o doamna avocata sa ma reprezinte, aceasta in afara de a ma reprezenta doar in ziua declaratiei nu a facut nimic stiind ca eu as putea avea probe in favoarea mea, mi-a spus ca doar cand se ajunge pe fond o sa trebuiasca, drept urmare dosarul sa trimis mai departe. Am schimbat avocata si actualul a reusit sa faca recurs in timp pentru rechizitoriu dar a fost respins, am aflat ca d.na Procuror sa exprimat ca daca as fi dus probele inainte probabil acum nu eram chemata in judecata, eu ma intreb? de ce nimeni nu mi le-a cerut? eu m-am bazat pe procedura si pe avocati!

Povestea mea este urmatoarea,
in anul 2007 eram concubina unui cetatean italian, relatia noastra nu era chiar ok, dar nu puteam sa plec de la el asa usor, (frica, amenintare, trebuia sa dau examene, aveam firma pe numele meu dar de fapt lucra el cu ea, eu nu puteam sa lucrez, motiv prea gelos)concluzia ma tinea iel pe mine. In acel an 2007 el a cunoscut alti italieni care vroiau sa faca lucrari in romania, a acceptat sa lucreze pentru iei in schimbul sumei de 1000€ pe luna la negru fara acte in regula A inceput sa lucreze cu iei . Intro zi din anul 2007 mijlocul anuli cred ca nu mai retin minte, mi-a spus ca trebuie sa vanda firma acestor domni ca au nevoie urgent si ca noi deschidem alta, zis si facut sa transferat firma pe unul din asociatii italieni. Dupa aceasta ca sa fie in regula cu banii carei primea adica cei 1000€/luna sau gandit sa ma angajeze pe mine in firma cu functia de contabil financiar bancar care eu habar nu aveam sa desfasor acest post de lucru doar ca sa justifice iei acesti bani primiti si cu ocazia asta mie imi mergea vechimea in munca. Dupa un an jumate de activitate al acestei firme au hotara sa inchida, cauza neintelegeri intre asociati. In luna Iulie 2009 am reusit sa ma scap de acest individ care mi-a facut viata amara, Drept razbunare ca l-am lasat si ca nu mai avea un loc de munca sa gandit sa se duca la finante si sa faca unele reclamatii privind locul de munca unde era el si eu. Asa ca au inceput cercetarile, am descoperit din rechizitoriu unele nereguli pe care acesti asociati le-au facut in Italia si acuma sunt cercetata si eu ca si cum as fi stiut tot. Reclamantul fostul concubin a decedat in noembrie 2012, si inca alte 3 persoane care au lucrat pentru acesti asociati. Singura mea dovada ca cine lucra efectiv cu iei este un calculator unde respectivul concubin a lasat evidenta de toata sau partial activitatea lor si corespondente intre iei,
Asociatii din cate am auzit au dat vina pe mine si pe concubinul meu pentru neregulile lor, tinind cont ca dovezile spun clar ca singurul care comunica si tinea lor evidenta era iel si nu eu, chiar daca eu figuram ca angajata in firma, el sa angajat ulterior la iei.
Ce risc am eu fata de ce au facut iei?
Caut un expert in drept penal pentru spalare de bani
Răspuns la discuția Somatie ANAF finante
Am gasit legea care a iesit din 1 februarie 2017, nelamurirea mea ramane, daca eu aveam un credit ipotecar pe care nu am apucat sa il platesc doar 2 ani , atunci nu banca este beneficiarul in recuperarea banilor ? Aicilef a scris:

Răspuns la discuția Somatie ANAF finante
In C.F. rezulta noul proprietar din 13 ianuare 2017, in aceste conditii ce ma sfatuiti sa fac, iei imi dau termen 15 zile de la primirea somatiei de a o contesta, care este procedura?
Unde as putea gasi detalii despre noua lege?
Buna ziua, am o nelamurire, am primit o somatie de plata cu titlu" Impozitul pe venituri din trasferul de proprietati din patrimoniu personal", apartamentul de cota 1/2 care l-am avut a fost scos la licitatie anul trecut de catre o firma autorizata din partea bancii. Intrebare, Ce venit am avut eu din aceasta licitatie cand eu nu mai am nimic si nici nu mia dat mie nici un leu, au dreptul sa imi ceara asa ceva?
Răspuns la discuția cheltuieli bloc
Am dat o declaratie la administratora ca eu nu mai locuiesc acolo si nici nu mai am acces la acest apartament, as putea fi scoasa din cheltuielile pe care eu de fapt nu le fac?
Precizez ca in acest apartament sta doar fostul concubin.
Discuție cheltuieli bloc
Bunaseara, imi poate spune cineva in ce conditii raspund in fata administratorului sau asociatia de locatari in cazul in care nu mai platesc cheltuielile de la bloc in urma caruia am o sentinta definitiva de cota1/2 din apartament dar eu nu am acces la acesta ci doar fostul concubin care urmareste sa-mi faca tot felu de reclamatii ca eu nu platesc cota de 1/2.