avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca Nita

Activitate Raluca Nita

Răspuns la discuția Ordonanta de plata
Buna ziua, multumesc mult pt model imi este si aceasta de mare ajutor..dar am inteles ca sunt doua feluri in instanta : Ordonanta de plata si Somatia de plata. Mie mi s-a spus sa fac o ordonanta de plata de aceea ma interesez sa o efectuez pe aceea.am facut o cerere de Ordonanta de plata si de acum urmeaza sa o depun la Judecatorie impreuna cu dosarul in sine.Doar ca nu eram sigura cat este taxa de timbru si timbrul judiciar.. taxa stiam ca e de 39 ron dar nu stiam de timbru ca tb sa fie de 1,5 , eu stiam in mod eronat ca era de 3 ron. Multumesc mult.
Răspuns la discuția Ordonanta de plata
Multumesc mult.
Buna ziua, am facut o cerere de ordonanta de plata in care Societatea X incearca sa recupereze banii de la societatea Y in urma unui contract de executie lucrari.tb sa o depun la judecatorie impreuna cu dosarul pregatit.care este taxa de timbru si ce fel de timbru judiciar tb? exista un model anume pt Ordonanta de plata??
multumesc..informatiile dumneavoastra imi sunt de mare ajutor.dar as mai avea o intrebare..eu nu voi utea reprezenta firma in instanta pt ca nu am experienta necesara si inca nu mi s-a atribuit acest drept. Am inteles ca se vor ocupa sa angajeze un avocat sau deja exista unul care interrelationeaza cu societatea. Intrebarea mea e urmatoarea: tb sa fac cererea de chemare in judecata eu sau avocatul respectiv.??? Mentionez faptul ca am facut Convocarea la conciliere conform art 720 din CPV si un proces verbal de neprezentare a celeilalte parti si m-am interesat iar cererea de chemare in judecata se introduce in termen de 30 de zile de la data convocarii, altfel ar putea fi respinsa ca prematura. Va rog un raspuns urgent as dori. Multumesc anticipat.
Buna ziua, as dori si eu un model de cerere eficient pentru o chemare in judecata a unei societati care nu mai doreste sa plateasca executia unei lucrari efectuate de catre societatea noastra in baza unui contract. Mentionez ca le-am facut o convocare si un Proces Verbal de neprezentare la conciliere iar in termen de 30 d zile trebuie sa formulez cererea pt cazul prezentat mai sus. Am gasit mai multe modele pe net dar as vrea sa stiu care este eficient si mai complex. Multumesc anticipat!
buna ziua, as dori si eu sa aflu un raspuns la intrebarea de mai sus...in principiu am auzit ca nu se plateste, dar ma poate ajuta cineva in a-mi spune ce Ordonanta atesta lucrul asta...am citit Ordonanta 50/2008, dar nu specifica decat ca sunt scutite doar persoanele cu handicap, adica ei sa fie soferii, dar am inteles ca si masinile care sunt destinate transportului cu pers cu dezabilitati sunt scutite de taxa..insa nu gasesc articolul...ma poate informa cineva?? va multumesc.

:):)
multumesc ..imi sunteti de mare ajutor.
multumesc pt raspuns..eu lucrez la o societate ca si translator ,,dar prestez si munca de consilier juridic,,deci partea juridica imi este inca putin necunoscuta de aceea adresez astfel de intrebari..sa-mi fie cu iertare:D:D):):) multumesc pentru rabdare si pt rapsunsuri. V-as ruga sa-mi spuneti daca sunteti amabil ce carti as putea sa consult pentru materia comerciala? de unde as [utea sa ma informez cum sa solutionez anumite litigii..etc...multumesc anticipat
Multumesc, chiar mi-a fost de mare folos.
multumesc. as mai avea o ultima intrebare referitor la asta..la ce se refera exceptiile de procedura?