avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto pt masina destinata trasnporturilui cu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto pt masina destinata trasnporturilui cu dezabilitati ??

buna ziua, as dori si eu sa aflu un raspuns la intrebarea de mai sus...in principiu am auzit ca nu se plateste, dar ma poate ajuta cineva in a-mi spune ce Ordonanta atesta lucrul asta...am citit Ordonanta 50/2008, dar nu specifica decat ca sunt scutite doar persoanele cu handicap, adica ei sa fie soferii, dar am inteles ca si masinile care sunt destinate transportului cu pers cu dezabilitati sunt scutite de taxa..insa nu gasesc articolul...ma poate informa cineva?? va multumesc.

:):)
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:09, 28 Octombrie 2011
Conform art 26 din legea nr 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap,
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale
c)scutire de la plata taxei asupra autoturismelor,motocicletelor cu atas si mototriciclurilor,adaptate handicapului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire taxa mediu ovidiux ovidiux Buna ziua, am 25 de ani si permis de aprox 2 ani, certificat de handicap accentuat permanent (probleme cu auzul - protezat). conform legii 448/2006 deduc ... (vezi toată discuția)
Rca persoana cu handicap jetli jetli Buna ziua! Sunt persoana cu handicap grav, fac hemodializa si spondilita cu poliartrita. Pot beneficia de o reducere a politei RCA daca masina nu este ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto pentru persoane cu handicap ContSters261618 ContSters261618 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai concret la problema mea. Doresc sa inmatriculez o masina pe numele meu, eu fiind persoana cu handicap ... (vezi toată discuția)