Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto pt masina destinata trasnporturilui cu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto pt masina destinata trasnporturilui cu dezabilitati ??

buna ziua, as dori si eu sa aflu un raspuns la intrebarea de mai sus...in principiu am auzit ca nu se plateste, dar ma poate ajuta cineva in a-mi spune ce Ordonanta atesta lucrul asta...am citit Ordonanta 50/2008, dar nu specifica decat ca sunt scutite doar persoanele cu handicap, adica ei sa fie soferii, dar am inteles ca si masinile care sunt destinate transportului cu pers cu dezabilitati sunt scutite de taxa..insa nu gasesc articolul...ma poate informa cineva?? va multumesc.

:):)
Conform art 26 din legea nr 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap,
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale
c)scutire de la plata taxei asupra autoturismelor,motocicletelor cu atas si mototriciclurilor,adaptate handicapului