avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra_cristea

Activitate alexandra_cristea

Va raspund si eu, asa cum explicam si noi clientilor nostri:

O societate cu 100 de angajati trebuie sa angajeze 4 persoane cu handicap. In cazul in care nu are 4 persoane cu handicap, va trebui sa plateasca la stat jumatate din salariul minim pe economie pentru fiecare persoana cu handicap.

In cazul acesta, va trebui sa plateasca la stat suma de 4*400=1600 lei, sau sa foloseasca aceasta suma pentru a achizitiona produse sau servicii de la societatile autorizate sa functioneze ca unitati protejate.

Mare atentie la societatea cu care doriti sa colaborati, verificati-o inainte pe site-ul anph.ro in sectiunea unitati protejate, pentru a vedea ce activitati poate sa desfasoare aceasta societate pentru a nu avea probleme la un eventual control cu deducerea fondului de handicap.
Buna ziua.

Am fost trimisa in somaj incepand cu data de 1 iulie. am depus dosarul de somaj la sfarsitul lunii iulie in alba iulia. a fost totul bine,desi contributiile nu erau platite de catre angajator. dosarul s-a pus in plata. mi-am schimbat domiciliul in cluj napoca, alt oras, alt judet si am cerut transferarea dosarului. a ajuns dosarul si am primit raspunsul cu legea in fata ca nu poate sa mi se faca plata pentru ca nu erau platite contributiile.ok,stiam ca s-a schimbat legea. s-a trimis inapoi dosarul in alba iulia si s-a cerut angajatorului sa se fac plata. au fost platite contributiile, totul fiind ok din punctul de vedere al celor din alba. s-a trimis inapoi dosarul la cluj si acum cei din cluj imi zic ca nu se poate pune in plata pentru ca,contributiile au fost platite dupa depunerea dosarului. cei din alba zic ca este corect sa se plateasca dar cei din cluj sunt de alta parere. si uite asa dosarul meu de somaj se plimba dintr-un oras in altul. puteti sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac...
va multumesc