avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate raluca_st

Activitate raluca_st

Buna ziua!
Intrebarea mea este:un functionar public cu statut special (politist), poate beneficia de suspendare din functie , suspendare la cerere, pentru o perioada de 1 an?
Daca da, care este baza legala
Multumesc!.
Va multumesc frumos pentru informatiile oferite!
Obiectul litgiului este anulare decizie de destituire din Politie,pe legea funtionarilor publici.Deci nu mai pot ajunge la Inalta Curte?
Am si eu o nelamurire, o hotarare emisa de Tribunal, pe sectia contencios administrativ, poate fi atacata cu apel la Curtea de apel competenta, si cu recurs la Inalta Curte de Casatie, sau poate fi atacata direct cu recurs la Curtea de apel, fara a putea ajunge la Inalta Curte ? Va rog sa ma lamuriti. Multumesc!:">
Am fost destituita din politie incepand cu data de 01 iul 2011 desi in timpul Consiliului de Disciplina am fost in concediu medical,membrii consiliului nu au acceptat certificatul medical prin care cf Ord 400/2004 se suspendau lucrarile consiliului pana la terminarea concediului medical, motivand ca m-am putut deplasa la sediul I.P.J. Hunedoara, iar acest lucru nu suspenda activitatea de cercetare prealabila.
Este corecta aceasta motivare a Consilului sau pot ataca in Contencios administrativ tinand cont de excesul de zel?