Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cale de atac impotriva unei hotarari pronuntate de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cale de atac impotriva unei hotarari pronuntate de sectia de contencios administrativ a tribunalului

Am si eu o nelamurire, o hotarare emisa de Tribunal, pe sectia contencios administrativ, poate fi atacata cu apel la Curtea de apel competenta, si cu recurs la Inalta Curte de Casatie, sau poate fi atacata direct cu recurs la Curtea de apel, fara a putea ajunge la Inalta Curte ? Va rog sa ma lamuriti. Multumesc!:">
cu recurs, la CURTEA DE APEL.
recursul il veti depune la Tribual, respectiv la instanta a carei sentinta se ataca...!
bogdan31, utilizator
Ar fi fost foarte bine dacă aţi fi precizat obiectul litigiului, întrucât calea de atac nu se stabileşte în funcţie de secţia instanţei care a pronunţat hotărârea. În materia contenciosului administrativ hotărârile pronunţate de instanţele de fond sunt definitive, deci susceptibile de a fi atacate numai cu recurs.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Obiectul litgiului este anulare decizie de destituire din Politie,pe legea funtionarilor publici.Deci nu mai pot ajunge la Inalta Curte?
raluca_st, utilizator
Înseamnă că, în privinţa instanţei competente şi în privinţa căii de atac, în speţă sunt aplicabile dispoziţiile art. 10, alin. (2) şi cele ale art. 20, alin. (1) din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, dispoziţii pe care le puteţi citi mai jos. Hotărârea pronunţată de tribunal poate fi atacată cu recurs iar instanţa care are competenţa sa judece recursul este curtea de apel. La Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie nu mai puteţi "ajunge", ca să vă citez pe dvs.
Art. 10
Instanţa competentă

.....................................
(2) Recursul împotriva sentinţelor pronunţate de tribunalele administrativ-fiscale se judecă de secţiile de contencios administrativ şi fiscal ale curţilor de apel, iar recursul împotriva sentinţelor pronunţate de secţiile de contencios administrativ şi fiscal ale curţilor de apel se judecă de Secţia de contencios administrativ şi fiscal a înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, dacă prin lege organică specială nu se prevede altfel.

Art. 20
Recursul

(1) Hotărârea pronunţată în primă instanţă poate fi atacată cu recurs, în termen de 15 zile de la comunicare.
.....................................
Va multumesc frumos pentru informatiile oferite!