avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate doru200807

Activitate doru200807

Am detinut un teren de 5 ha fara acte de 10 ani(fara contract vanzare-cumparare) pe care l-am vandut fara sa il mai intabulez pe mine in cursul acestui an.
Cum pot sa justific in declaratia de avere suma rezultata (15000 euro)?
Acel teren nu a aparut nicaieri in declaratia de avere deoarece nu puteam sa il trec deoarece nu aveam acte in acest sens, iar proprietarul din acte a tot amanat intocmirea actelor de vanzare cumparare iar in cursul acestui an se va face intabularea pentru noul proprietar(la care l-am instrainat eu).
daca dvs sunteti in masura sa contraziceti analizele de la IML este alta treaba, poate ca e cam mica diferenta, dar zic unii ca daca stii sa sufli in alcooltest ( cu aer inspirat pe nas.....) iese mic la alcoioltest sau daca sufli numai din plamani (cum am suflat eu, deoarece in viata mea nu am mai suflat in alcooltest - cateva sute de mii de km in tara si strainatate in 17 ani de permis) , iese in mai mult
sau daca eu am baut 3 beri rapid, iar imediat am suflat in alcooltest iese mai mult, la fel si la sange, deci exista niste variabile de la caz la caz
sunt cazuri cand rezultatul sange e mai mult decat 2 ori alcooltest , dar poate fi si rezultat sange e 1,2 1,3 ori rezultat alcooltest
sa nu mai spun ca depinde si de metrologia alcooltestului................
fiecare cu parerea sa dar eu stiu sigur ca am avut alcooltest 0,84 iar sange 1,15 si 1,25, dupa 3 beri, iar ce spun unii probabil sunt doar pareri NETESTATE sau ascultate la radio sant.
cat despre mine, intr-adevar am gresit, ca am condus baut, am atins oglinda unui conducator auto care a patruns pe contrasens, poate a fost si ghinion, am devenit brusc pericol social sau public, voi fi pedepsit pentru asta dar ma simt f prost cand vad ca altii au distrus masini, au accidentat pietoni sau mai rau au accidentat mortal bauti la volan si au scapat fara niciun averisment sau in cel mai rau caz cu o pedeapsa cu suspendare, cum cel mai probabil voi primi eu, deci asta este justitia din tara noastra si noi oamenii suntem creduli, cum am facut eu ca doar nu m-o prinde pe un km, daca pe altii care consuma alcool zilnic nu-i prinde politia pe zeci de km parcursi cu alcool la bord.
poate dvs faceti 1,2 la mie dintr-o lada de bere, poate aveti antrenament .......... sau alt organism
eu din 3 beri baute destul de rapid si probe de sange luate relativ repede dupa consumul de bere am avut 1,25, respectiv 1,15
o zi buna
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu am facut nicio acuzatie dar vreau sa spun ca legea trebuie sa fie lege pentru toti, judecatorul trebuie sa judece in mod egal pe fiecare inculpat, adica faptele din aceleasi circumstante si aceeasi gravitate sa fie pedepsite egal, doar nu este lege separata pentru fiecare judecator
doamna mary-anna, vad ca sunteti avocat, dar nu este corect ca de ex. o persoana care a condus cu 1 la mie alcool in sange, avocat din oficiu, divortat, fara loc de munca, sa primeasca amenda administrativa, iar un administrator de firma tot cu 1 la mie in sange, cu avocat platit pe bani grei, casatorit, copil minor, fara antecedente penale, sa primeasca 1an si 2 luni cu suspendare
sunt foarte multe cazuri din astea si este strigator la cer asa ceva, daca doriti, va pot da doate detaliile, concret, daca ma contactati pe mail doru200807@yahoo.com
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
la ce va referiti cand spuneti de "surprizele ce pot sa apara"
eu nu vreau avocat, deoarece am urmarit pe site-ul judecatoriilor sentintele date in cazuri similare , iar tiganii si cei cu antecedente au primit mai mica pedeapsa decat oamenii intelectuali, sau care nu aveau antecedente si aveau avocat platit.
sunt 2 probe de sange luate la interval de o ora si sunt in crestere, adica alcoolemia creste dupa ce am avut accidentul
azi se implinesc 3 saptamani de cand am atins cu oglinda laterala alta oglinda la o masina din trafic, celalalt conducator auto a sunat la 112 a venit politia, in alcooltest am avut 0,84, iar probele de sange 1,15 si 1,25 la interval de o ora.
am baut 3 beri cam intr-o ora am urcat la volan iar dupa 100 de metri s-a intamplat, iar la 15 minute am ajuns la prima proba de sange.
imi spuneti va rog care sunteti in tema ce sanctiune voi primi, cat voi sta pieton
mentionez ca in 17 ani de permis nu am avut absolut nici 1 punct penalizare, nicio infractiune de niciun fel
Discuție Alcool la volan
Buna ziua, am permis de 17 ani cu vreu 250000 km parcursi, fara absolut niciun eveniment rutier sau amenda, doar una acu 2 ani contestata si castigata deoarece politaiul m-a incadrat gresit scriind un art. care facea referire la casca protectie motociclisti nu centura siguranta. Acu 10 zile obosit fiind dupa o zi istovitoare, pe la ora 18 am mancat foarte bine deoarece nu mancasem nimic toata ziua, am baut 2,5 beri si am urcat la volan. Dupa nici 50 de m unu a taiat curba si ne-am lovit oglinzile (doar geamul oglinzii spart). Ala a anuntat politia , am suflat in etilotest si am avut 0, 84 (am baut berea cam in 40 de minute si am urcat imediat la volan)
La sange mi-a iesit 0,78 la prima proba si 0,67 la proba a 2-a. De la politie mi s-a spus ca va fi dosar penal.
Nu doresc critici doar sfaturi. Critici am primit si de la altii si de la mine, de 10 zile nu am nici pofta de mancare nici somn, numai cosmaruri.
Va multumesc si astept raspunsuri serioase deoarece vreau sa stiu cat o sa cheltui, cat timp voi ramane pieton si ce sanctiune sau condamnare voi primi.