avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate DanaAndrei

Activitate DanaAndrei

Buna ziua,
Pentru o femeie nascuta in iulie 1962 care are 2 copii si a iesit la pensie avand o reducere de 2 ani pentru faptul ca a locuit peste 30 de ani intr-o localitate din zona cu poluare severa se va aplica de la 1 septembrie 2024 si reducerea varstei pentru cei 2 copii?
Adica incepand cu 1 sepembrie va fi in situatia de pensionare de limita de varsta fara penalizare?
Multumesc!
Buna ziua,
Am vandut acum o saptamana un autoturism pe care inca nu l-am radiat inca de la impozite.
Am intocmit actele de vanzare-cumparare, mi-a platit suma din contract iar noul proprietar a luat masina cu toate actele ei,
Dupa 5 zile de la vanzare , m-a sunat ca s-a razgandit si vrea sa-mi dea masina inapoi .
Eu nu mai doresc acest lucru pentru ca intre timp am cheltuit banii.
E posibil ca noul proprietar sa-mi creeze probleme cu masina?
Adica sa nu faca inmatricularea dupa ce voi radia masina,, sa incaseze amenzi circuland cu ea fara sa faca itp-ul si rca-ul (care sunt expirate)., etc...
Din momentul radierii la Primarie pana la momentul inmatricularii de catre noul proprietar, cine raspunde in fata legii de tot ce presupune folosirea autoturismului respectiv?
Multumesc!
Buna ziua,
Se pot obtine venituri suplimentare in perioada de plata a pensiei anticipate partiale fara documente de angajare, ci in urma unor colaborari pentru servicii de consultanta oferite de cel aflat in pensie anticipata partiala?
Multumesc!
Este vorba de o casa in care cei doi frati sunt coproprietari in urma mostenirii acesteia de la parinti.
Cum se va putea recupera debitul de catre creditor?
Buna seara,
Daca o proprietate este detinuta de 2 persoane in cote egale si una dintre persoane este executata judecatoresc, ce efecte sunt asupra celuilalt proprietar?
Multumesc!
Răspuns la discuția Vanzare garaj neinregistrat
Acum pe schita cadastrala nu apare garajul.
Va rog puteti sa-mi spuneti care sunt pasii pentru inregistarea lui la succesiunea dupa bunicul?
Buna ziua,
Bunicul meu (decedat) a construit in 1976 un garaj de tabla cu o autorizare de constructie provizorie de la primarie. In anul 1995 a cumparat terenul pe care era construit garajul.
A platit in fiecare an impozit la primarie doar pentru teren, garajul nefiind inregistrat in evidentele primariei.
In urma succesiunii va fi trecut pe certificatul de mostenitor terenul.
Ulterior, se va putea vinde terenul pe care se afla garajul fara a mai fi necesara mentionarea acestuia in actul de vanzare-cumparare?
Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire remorca
Multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire remorca
Multumesc pt raspuns!
Dar dupa dezbaterea succesiunii, pot depune raportul de repartizare a activelor in calitate de mostenitor pentru recuperarea remorcii?
Buna ziua,
Tatal meu a avut un srl pe care l-a desfiintat acum 15 ani. Pe acea firma exista inmatriculata o remorca pentru care a platit in continuare impozit la primarie fara sa faca radierea acesteia de pe firma si trecerea ei pe numele lui.
Inmatricularea remorcii este suspendata de mai multi ani.
Dupa desfiintarea firmei, tatal meu s-a imbolnavit de o boala grava si acum cateva luni a decedat.
As dori sa trec remorca in masa succesorala, ca apoi sa pot sa o reinmatriculez.
Care sunt pasii necesari pentru a putea pune in legalitate aceasta remorca?
Multumesc!