avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian81

Activitate Cristian81

Răspuns la discuția Lovire si alte violente
Ma ti lamurit bustean, ms.
Buna seara, pt o infractiune loviri si alte violente cu 4 zile ingrijiri medicale , procurorul dispune suspectului munca in folosul comunitatii, Suspectul are acte medicale ca a fost operat cu 3 ani in urma , avand mai multe fracturi la picoare si mana. Ce variante mai are procurorul si ce va face ?
Buna ziua, in urma cu doi ani am avut un incident cu vecin ( chirias ) , in urma incidentului , chirasul s-a prezentat la sectia de politie depunand plangere de lovire si precum ca ochelarii i am spart, ulterior a depus si certificat medico legal cu 3 zile ingrijire,. In urma cercetarii de catre politistul de proximitate a propus neinceperea si a trimis o catre procuror, . Procurorul a retimis o inapoi la politist cu o propunere de munca in folosul comunitatii . Ce trebuie sa fac ??
Răspuns la discuția Nu am caldura in bucatarie
instiintati in scris cu nr inregistrare pe presedinte,apoi mai vedem...
Răspuns la discuția CONTESTATIE EXECUTARE.
Dar actualul executor nu il poate renotifica cu suma reala ??? practic restantierului nu i sa stins debitul, ce trebuie sa argumentez pt a merge in continuare cu executarea inceputa. MENTIONEZ CA proprietarul a fost prins ca sustragea energie electrica, ( detin nota de constatare )avand lumina taiata, asa trebuie sa ajunga si blocul ?( fara apa, caldura, lumina ,etc...) . Este de rea credinta.
Buna seara, reprezint o asociatie de proprietari, am o sentinta definitiva in care obliga un locatar la plata cotelor de intretinere restante + penalizarile conform legii. Am mers la un executor cu sentinta definitiva avand o valoare totala de 10 000 lei l, executorul la somat inscris cu suma de mai sus mentionata. Locatarul pana sa duc sentinta la executor a mai achitat aoproximativ 3 000 lei , fara ca eu sa actualizez la executor .
Proprietarul a facut contestatie + suspendarea executarii, precum ca a fost somat cu suma de 10 000 lei in loc de 7 000 lei. CE SE POATE INTAMPLA in procesul DE CONTESTATIE SI SUSPENDARE ???. multumesc.
Răspuns la discuția Drum de servitute
Daca drumul ocolitor ( pe langa izlaz ) apartine de primariei ve ti pierde procesul cu verisoara. In cazul in care drumul accidentat este al primariei trebuie sa vb cu primarul pt ca sunt obligati sa il reabiliteze, trebuie sa vedeti ce apare in planul cadastral al primariei.DECI mai intai vedeti ce i cu drumul accidentat . Atentie eu am aceeasi problema si va sfatuiesc sa urmati pasii corecti si sa nu va aruncati in promisiunile unor avocati.
Răspuns la discuția documente reparatii
Dvs a ti participat la adunarea generala ?? In mod normal o copie a hotararii ad generale trebuie sa va puna la dispozitie dupa ce depuneti o cerere in scris, dar ma tem ca dumneavostra sa nu fi ti de rea credinta, cred ca lucrarea a fost facuta de nevoie, cei care verifica necesitatea lucrarii,costul acesteia , etc..., sunt cei din comitet alesi in adunarea generala, costul acoperisului nu vad de ce ar vrea sa il ascunda , atata timp cat exista contract si factura, tot ce vreti dvs sa va puna la dispozitie etc,,, aveti doua variante 1. participati la ad generale ( implicativa ) sau 2 .actionati in instanta, cereti tot ce vreti ( expertiza ) , dar contra cost ,dvs ve ti plati tot ce cere instanta , iar apoi cel vinovat va achita totul. CUM E ??
Răspuns la discuția Anulare P.V
Politia poate incheia un proces verbal de contraventie la sectia de politie, fara martor ??
Discuție Anulare P.V
Buna seara, acum cateva zile in jurul orei 23 in calitate de presedinte de bloc , cat si de locatar , am sunat pe telefonul fix al sectiei de politie din raza domiciliului meu, unde am solicitat interventia unui echipaj politie relatand ca un vecin deranjeaza linistea in bloc ( muzica, cearta ) , au sosit rapid , le am deschis usa la intrare in scara, m au legitimat si impreuna am urcat la locuinta cu pricina, s-a constatat cele spuse de mine ,am reprosat proprietarului de fata cu agentii ca noapte de noapte deranjeaza , dar din locuinta au mai iesit doua persoane necunoscute care au inceput sa ma ameninte si sa imi aduca injuri de fata cu politia.
Vazand ca indivizi respectivi ma tot agreseau verbal de fata cu ei, am reprosat agentiilor ca am sa sun la 112 sa vina un alt echipaj . M am retras impreuna cu un agent de langa cei doi indivizi si am plecat pe holul blocului ,ei ramanand cu petrecareti , iar eu m am dus acasa.
La 3-4 zile primesc prin posta un proces verbal intocmit de un agent politie cu o amenda de 200 lei , art 2 pct 25 din legea 61, iar la rubrica contravenient este taiat cu pixul refuzul
La alta rubrica, agentul de politie descrie ca nu a fost de fata niciun martor pt ca PV a fost incheiat la sediul politiei de fata fiind doar agentii constatatori.
Ma simt revoltat pt ca la fata locului nu a fost vro vorba de amenda, nu m am certat cu respectivi , nu am deranjat pe nimeni , nu exista semnatura la rubrica martor sau mentionat, nu am semnat pt ca nu am avut cunostiinta de amenda la adresa mea , .
CONCLUZIE: au intocmit un proces verbal fiind sanctionat fara ca eu sa refuz, sa il semnez, sa ateste vrun martor in afara de agentii de politie, intrand in posesia mea prin posta. Ce pot face si ce sanse am pt a il anula. Multumesc.