avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate luubers

Activitate luubers

Discuție punct de lucru
buna ziua,
am modificat sediul social, iar punctul de lucru este in alta parte.
pe talonul masinilor si pe licenta (suntem firma de transport) ce este scris, adresa sediului sau adresa punctului de lucru? momentan doar sediul este definitivat, adresa punctului de lucru este in curs de desfasurare.
Răspuns la discuția inregistrare decont
va multumesc pt raspuns.
nu cred ca este vorba de artificii printre monografii, dar eu trebuie sa inregistrez in programul meu, toate bonurile in parte. bonuri de combustibil, vignete, taxe de autostrada si nu cred ca merge sa le platesc direct din banca. :">
buna ziua,
am urmatoarea situatie:
- un sofer pleaca ca in cursa; la plecare i se da un avans de 500 euro.
-la intoarcere preda decontul si cheltuielile in numerar euro si roni
-pt cheltuielile in roni nu primeste avans, deci cheltuielile sunt facute din banii proprii, pe care ii primeste luna urmatoare.
- diurna se plateste in euro direct soferului, iar pt cheltuielile in roni, el ii primeste pe cardul personal.
ma poate ajuta cineva cu inregistrarile contabile?
eu am un program contabil, dar nu imi permite sa scriu prea multe note contabile.
va multumesc.
Discuție Cabotaj
buna seara,
am o intrebare simpla: cabotajul se face cu capul tractor sau si cu remorca (pt o firma de transport romaneasca, care are cap tractor romanesc si remorca straina)?
o lege care spune exact despre acest lucru nu am gasit.
multumesc.
Răspuns la discuția combustibil
multumesc pt raspuns, dar noi avem carduri de motorina + alte cheltuieli si ne vine factura de la furnizor, deci nu trebuie sa mai fac bon de consum. doar seful doreste sa vada la sf lunii/anului ce cheltuieli s-au facut pe ficare chestie in parte :hammer:
Discuție combustibil
buna ziua,

am o nelamurire :(, daca ma poate ajuta cineva: suntem o firma de transport, si avem masini euro 5, care folosesc add-blue, un combustibil care reduce noxele. cum il bag in contabilitate ca si combustibil, ca si materiale consumabile sau ii fac analitic la combustibil?
multumesc anticipat.
va multumesc pentru raspunsuri
credeti ca este necesar ca in contract sa se mentioneze fiecare nr de trailer sau ceva de genul '' toate mijloacele de transport ce apartin firmei mama sa poate fi utilizate si de filiala''?
multumesc
buna ziua,
ma poate ajuta cineva cu o solutie la urmatoarea situatie: o filiala a unei firme de transport straine, foloseste un trailer al firmei mama la un cap tractor romanesc. pe drum masina este oprita de politie si este cerut un contract de inchiriere sau comodat pentru trailerul strain. este obligatoriu sa existe un contract intre cele 2 firme? mentionez ca firma romaneasca face parte dintr-un grup de firme straine.
multumesc anticipat
Discuție La multi ani !
buna ziua,

as dorii sa urez tuturor utilizatorilor un calduros la multi ani, multa sanatate si putere de munca cu ocazia sarbatorii zilei onomastice de sf mihail si gavril :vishenka: